وبلاگ

آشنایی با تکنیک‌های طراحی مدرن لوگو (بخش دوم)

در مقاله قبلی که در این زمینه ارائه دادیم به بررسی دلایل تغییر طراحی لوگو به سمت طراحی مدرن‌تر و یکی از تکنیک‌های طراحی مدرن لوگو یعنی طراحی تخت اشاره کردیم. در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر تکنیک‌های مدرن برای طراحی لوگو اشاره خواهیم کرد.

  • طراحی دست‌ساز

همانطور که می‌دانید یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن برای ارتباط بهتر با مشتریان استفاده کرد برقراری ارتباط صمیمی و به نوعی برقراری ارتباط خودمانی با آن‌ها است. حتی بازاریاب‌هایی که به‌صورت حضوری به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند تا به نوعی محصولات خود را تبلیغ کنند و آن‌ها را به صاحب فروشگاه‌ها بفروشند از این اصل برقراری ارتباط صمیمی و خودمانی‌شدن استفاده کنند چراکه براساس تمامی تحقیقاتی که بر روی مشتریان شده است، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که بازاریاب‌ها و یا در کل هرکسی که بخواهد اشخاص یا شخص مقابل را به خود جذب کند تنها ۳ ثانیه فرصت دارد چراکه ذهن انسان وقتی برای اولین بار چیز جدید و یا یک شخص جدید را ملاقات می‌کند تنها ۳ ثانیه درباره آن چیز و یا شخص فکری نمی‌کند و کاملا خنثی است از این‌رو اگر شما هم مانند بازاریاب‌ها بتوانید با طراحی یک لوگوی زیبا و منحصربه‌فرد که ظاهری ساده و به‌یادماندنی داشته باشد در ۳ ثانیه به مشتریان و مخاطبانی که لوگو را مشاهده می‌کنند حس خوبی بدهید پس از آن ۳ ثانیه می‌توانید آن‌ها را به خود جذب کنید. اما این مسائل چه ارتباطی با طراحی دست‌ساز لوگو داشتند؟ مسئله مدت زمان اثرگذاری در ذهن مشتریان و مخاطبان را به این دلیل بیان کردیم که بگوییم یکی از تکنیک‌های مدرن طراحی لوگو که می‌تواند مخاطبان و مشتریان شما را تنها در ۳ ثانیه به خود جذب کند، طراحی دست‌ساز لوگو است. اما چرا؟ همانطور که در ابتدا اشاره کردیم برقراری ارتباط صمیمی و خودمانی با مشتریان و مخاطبان موجب جذب آن‌ها به شما و کسب‌و‌کارتان می‌شود، طراحی دست‌ساز لوگو نیز حس یک ارتباط صمیمی را به کاربران و مخاطبانی که آن را می‌بینند منتقل می‌کند چراکه با یک طراحی دستی و کاملا ساده طراحی شده است. از این‌رو هم می‌تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند و هم می‌تواند به یک نماد ماندگار در ذهن آن‌ها تبدیل شود. درواقع چندسالی است که از این تکنیک مدرن در طراحی لوگو استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که به‌خوبی توانسته است جای خود را در طراحی لوگو برخی از شرکت‌ها باز کند. البته لوگوهایی که با استفاده از طراحی دست‌ساز طراحی می‌شوند همیشه به شکل یک نوشته دست‌نویس نیستند بلکه برخی از آن‌ها با طرح‌های دیگری ترکیب می‌شوند اما در کل همان حس و تلاش برقراری ارتباط صمیمی و خودمانی را به مخاطبان منتقل می‌کنند نه حس یک لوگوی دیجیتالی. می‌توان گفت که استفاده از چنین تکنیکی در طراحی لوگو در سال‌های آینده بیشتر نیز خواهد شد و احتمال اینکه در این نوع طراحی لوگو از مجموعه فونت‌های سفارشی نیز استفاده گردد بالاست.

2017 DLD 0131C 300x209 - آشنایی با تکنیک‌های طراحی مدرن لوگو (بخش دوم)

  • طراحی متحرک

براساس تحقیقات و بررسی‌هایی که دانشمندان انجام داده‌اند در دو طرف مغز انسان عنصری به‌نام آمیگدال وجود دارد که درواقع یک هسته قاعده‌ای جانبی می‌باشد. درواقع در مغز انسان دو آمیگدال وجود دارد که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ مغز قرارگرفته است. آمیگدال نقش مهمی در مغز انسان دارد چراکه به مغز فرمان می‌دهد که به چه چیزهایی توجه کند. یکی از چیزهایی که آمیگدال‌ها به مغز فرمان می‌دهند تا به آن توجه کند اجسام متحرک و یا هر چیز متحرک دیگری است. اما این مسئله چه ارتباطی به شما دارد؟ شما می‌توانید از این مسئله علمی شگفت‌انگیز به نفع خود استفاده کنید به‌گونه‌ای که برای جلب توجه بیشتر و جذب بیشتر کاربران، مخاطبان و مشتریانتان که لوگو برند شما را در جاهای مختلف می‌بینند از تکنیک طراحی متحرک برای طراحی لوگو برند خود استفاده کنید. جالب است بدانید که میزان استفاده از تکنیک طراحی متحرک برای طراحی لوگو روز به روز در حال افزایش است چراکه براساس همان دلیل علمی که به آن اشاره کردیم به‌خوبی می‌تواند مشتریان و کاربران زیادی را به برند موردنظر جذب کند. یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزیت‌های طراحی متحرک لوگو این است که به طور ناخودآگاه مشتریان و مخاطبان شما را از فعالیت‌هایی که در هر دوره در برند شما درحال شکل‌گیری است آگاه می‌کند که این ویژگی واقعا بی‌نظیر است. برای اینکه این مسئله را بهتر درک کنید نیم نگاهی به تغییرات روزانه Google Doodle بیاندازید. Google Doodle هر بار با استفاده از تکنیک طراحی متحرک لوگو، به نوعی لوگوی خود را طراحی می‌کند و به نمایش می‌گذار که مخاطب روند روبه رشد آن را متوجه شود و درک کند که امروز دقیقا قرار است چه اتفاقی بیافتد و یا هدف بعدی Google Doodle دقیقا چیست. از این‌رو شما هم با استفاده از تکنیک طراحی متحرک لوگو برند خود می‌توانید هدف آینده و درواقع آن موفقیتی که قرار است برند شما در آینده به آن برسد را به نمایش بگذارید.

dynamic logos 300x208 - آشنایی با تکنیک‌های طراحی مدرن لوگو (بخش دوم)