وبلاگ

آرم و لوگو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

براساس تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام شده است، اولین و مهم‌ترین چیزی که از یک برند و یا کسب‌و‌کار در ذهن کاربران و یا مشتریان می‌ماند، نماد آن برند است. نماد می‌تواند شامل آرم و لوگو باشد که بین این دو تفاوت‌های متعددی وجود دارد، درواقع آرم و لوگو از دو دنیای متفاوت هستند. اما متاسفانه برخی از کاربران و یا صاحبین کسب‌و‌کار بین آرم و لوگو هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند و درواقع آرم و لوگو را یک نماد می‌دانند که معنی هردوی آن‌ها یک چیز است. از این‌رو تصمیم داریم در ادامه این مقاله به بررسی آرم، لوگو و تفاوت بین این دو پردازیم. ادامه این مقاله را دنبال کنید تا شما را تفاوت‌های متعددی که بین دو نماد مجزا از یکدیگر یعنی آرم و لوگو وجود دارد آشنا کنیم.

لوگو چیست؟

لوگو نمادی از یک برند و یا کسب‌و‌کار است که برای بیان‌کردن یک عبارت و انتقال یک پیام به مخاطب و یا مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از اشکال و صورت‌های مختلف گرافیکی به طراحی یک لوگو می‌پردازند. البته همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم طراحی لوگو تکنیک‌های متعددی دارد که به‌روزترین و جدیدترین این تکنیک‌ها شامل: طراحی تخت، طراحی دست‌ساز، طراحی متحرک، طراحی با استفاده از فضای منفی، طراحی با استفاده از حروف و طراحی تک‌خطی می‌باشد.

apple 300x225 - آرم و لوگو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

آرم چیست؟

اما آرم یک نشانه از یک موسسه و سازمانی است که تنها نشان‌دهنده حضور آن موسسه و یا سازمان است و برعکس لوگو نه یک نه یک نماد گرافیکی است و نه انتقال‌دهنده پیامی. بلکه آرم تنها یک نشانه و یا تصویر گرافیکی ساده می‌باشد.

41HVDI87SRL. SX300 QL70  300x296 - آرم و لوگو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت لوگو و آرم

همانطور که اشاره کردیم لوگو یک نماد از یک برند و یا کسب‌و‌کار است که برای انتقال یک پیام از آن برند به مشتریان و مخاطبان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آرم تنها یک نماد ساده برای نشان‌دادن وجود یک سازمان و یا موسسه است. درواقع از آرم‌ها در هرجایی که صاحب آن آرم مانند یک موسسه و یا یک سازمان وجود داشته باشد استفاده می‌شود، آرم یک موسسه، به نوعی به وجود آن موسسه می‌پردازد. درصورتی که از لوگو به‌عنوان یک نماد و یا نشانه گرافیکی توسط سرمایه‌داران تجاری، موسسات، برندهای کوچک و بزرگ برای متمایزکردن کسب‌و‌کار و یا فعالیت آن‌ها با سایر کارها استفاده می‌شود.

علاوه‌بر تمامی این تفاوت‌هایی که بین آرم و لوگو وجود دارد مهم‌ترین تفاوت بین آن‌ها طراحی گرافیکی آن‌هاست درواقع همانطور که اشاره کردیم روش‌ها و تکنیک‌های متعددی در طراحی لوگو وجود دارد که برای طراحی یک لوگو می‌توان از هرکدام از آن‌ها متناسب با سلیقه‌ای که کارفرما و یا صاحب یک برند دارد استفاده کرد. درصورتی که روش‌ها و تکنیک‌های موجود برای طراحی آرم به میزان تکنیک‌هایی که برای طراحی لوگو وجود دارد نیست از این‌رو میزان خلاقیت در طراحی لوگو خیلی بیشتر از طراحی آرم است. به‌گونه‌ای که طراحان و گرافیست‌های متعددی در این زمینه تحقیقاتی کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از خلاقیت در طراحی لوگو به میزان ۱۰۰ درصد است درصورتی که استفاده از خلاقیت در طراحی آرم تنها به میزان ۴۰ الی ۷۰ درصد می‌باشد.

البته در کنار تمامی تفاوت‌هایی که بین لوگو و آرم وجود دارد، این دو نماد دارای یک وجه مشترک نیز هستند. وجه مشترکی بین این دو نماد وجود دارد این است که هر دوی این نمادها جزء نشانه‌های منحصربه‌فرد یک شرکت و یا موسسه می‌باشند.

نکات حائز اهمیت در طراحی آرم و لوگو

اولین و مهم‌ترین نکته حائز اهمیتی که در زمینه طراحی لوگو وجود دارد این است که شما قبل از اینکه تصمیم بگیرید آرم یا لوگویی برای برند خود طراحی کنید لازم است شناخت کافی از برند خود داشته باشید تا براساس آن شناخت و اطلاعات کافی که از برند خود دارید بتوانید لوگو و یا آرمی متناسب با آن را طراحی کنید.

نکته حائز اهمیتی که در زمینه طراحی آرم وجود دارد این است که آرم تنها یک نماد برای یک موسسه و یا سازمان نیست بلکه گاهی‌اوقات برای نشان دادن یک رخداد و یا رویدادی بزرگ نیز آرمی متناسب با آن را طراحی می‌کند.

برای اینکه فرآیند طراحی آرم و یا لوگو برای شما آسان‌تر باشد ابتدا بهتر است آرم‌ها و لوگوهای متعددی را مورد بررسی قرار دهید و با تمامی تکنیک‌ها و روش‌ها برای طراحی و ساخت آرم و لوگو آشنایی کاملی داشته باشید. البته توجه داشته باشید که منظور از دیدن سایر آرم‌ها و لوگوها این نیست که از آن‌ها کپی‌داری کنید. چراکه لوگوها و آرم‌هایی که از لوگوها و آرم‌های سایر برندها کپی‌برداری می‌شوند فاقد ارزش هستند. چراکه درست زمانی که مخاطبان و یا مشتریان شما متوجه چنین تقلیدی شوند از اطمینان و اعتمادی که به برند و یا کسب‌وکار شما داشته‌اند پشیمان خواهند شد. متاسفانه اکثر برندهای تجاری بزرگ در کشور ما دارای لوگوهایی هستند که از لوگوهای برندهای خارج از کشور کپی‌برداری شده است. برخی از این لوگوهای کپی‌شده را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

3ericsson 300x150 - آرم و لوگو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ 194 300x145 - آرم و لوگو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟