وبلاگ

آشنایی با تکنیک‌های مدرن برای طراحی لوگو (بخش اول)

جالب است بدانید که طراحی لوگوها نیز پس از مدتی تغییر می‌کند به‌گونه‌ای که صاحبین کسب‌وکار پس از مدتی به دلایلی طراحی لوگو برند خود را به سمت یک طراحی مدرن سوق می‌دهند اما سوال مهمی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که چه عواملی موجب تغییر طراحی لوگو به یک طراحی مدرن می‌شوند؟ درواقع عوامل متعددی هستند که موجب تغییر طراحی لوگو‌ها می‌شوند که یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تغییرات شامل: افزایش ارتباط مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی متعدد با آن برند می‌باشد. مطمعنا از خودتان می‌پرسید افزایش ارتباط کاربران از طریق شبکه‌های اجتماعی با یک برند چه ربطی به تغییر طراحی لوگو دارد؟ درواقع افزایش ارتباطات کاربران و مشتریان یک برند از طریق شبکه‌های اجتماعی متعدد مانند اینستاگرام، یوتیوب، فیسبوک، لینکدین و … به این معنا است که سرعت ارتباطات مشتریان با یک برند نسبت به قبل به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است از این‌رو با افزایش سرعت ارتباطات مشتریان با یک برند باید سطح کیفیت ارتباطات نیز فراگیرتر و شخصی‌تر شود، یکی از عواملی که موجب بهبود سطح کیفیت ارتباطات بین مشتریان و یک برند می‌شود، لوگو آن برند است چراکه به عنوان یک نماد موثر از یک کسب‌و‌کار همیشه در ذهن کاربران و مشتریان خواهد ماند. بنابراین هر از چندگاهی لازم است که همگام با افزایش ارتباطات یک برند با مشتریانش به‌ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی با تغییر طراحی لوگو به سمت یک طراحی مدرن‌تر سطح کیفیت ارتباطات بین مشتریان و برند را نیز ارتقا داد. البته توجه داشته باشید که منظور از تغییر طراحی لوگو به سمت طراحی مدرن این نیست که شما در طراحی لوگو برند خود تغییرات اساسی ایجاد کنید و کاملا آن را به یک لوگو دیگر تبدیل کنید، بلکه منظور از تغییر طراحی لوگو به یک طراحی مدرن‌تر این است که در طراحی آن مانند رنگ و یا برخی جزئیات دیگر تغییر کوچکی اعمال کنید. برای اینکه این مسئله را درک کنید تنها لازم است که کمی به تغییر طراحی لوگو کمپانی اپل از گذشته تاکنون نگاهی بیاندازید. درواقع کمپانی اپل در تغییر طراحی لوگو برند خود به صورت کامل از تغییرات اساسی استفاده نکرده است بلکه هر بار تغییرات جزئی و کوچکی را در طراحی لوگو خود برای تبدیل‌شدن آن به یک لوگو مدرن‌تر اعمال کرده است.

Apple Logo Design In Time01 300x110 - آشنایی با تکنیک‌های مدرن برای طراحی لوگو (بخش اول)

همانطور که می‌دانید هر برندی هربار از تکنیک‌هایی جهت تغییر طراحی لوگو خود به یک طراحی مدرن‌تر استفاده می‌کند. اما نکته حائز اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این است که تکنیک‌های طراحی لوگو به‌مرور زمان تغییر می‌کنند و به‌روزتر می‌شوند. به‌گونه‌ای که هم‌اکنون هیچ‌یک از طراحان و یا گرافیست‌ها از تکنیک‌های طراحی لوگو که مربوط به ۵ سال پیش می‌شود استفاده نمی‌کنند و همیشه سعی دارند از جدیدترین تکنیک‌های طراحی مدرن لوگو استفاده کنند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از تکنیک‌های مدرن جهت طراحی لوگو اشاره خواهیم کرد.

  • طراحی تخت

یکی از تکنیک‌های طراحی لوگو که از گذشته تاکنون هنوز پابرجا مانده است به‌گونه‌ای که هنوز هم طراحان و یا گرافیست‌ها در طراحی لوگو از آن استفاده می‌کنند، تکنیک طراحی تخت می‌باشد. اما سوال اصلی این است که چرا به این میزان از طراحی تخت برای طراحی لوگوها استفاده می‌کنند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که درواقع مزایا و ویژگی‌هایی که طراحی تخت دارد موجب شده است تا به صورت چشم‌گیری از این تکنیک در طراحی لوگو استفاده شود. برخی از این ویژگی‌ها و مزایا شامل: داشتن ظاهری تمیز، نمایش بهتر در فضای آنلاین و بر روی پرینت به دلیل داشتن فرمت SVG و سرعت بالا در بارگذاری می‌باشند. اما طراحی تخت چه نوع طراحی است؟ درواقع به حذف الگو، بافت، سایه و منحنی‌های بسیار به خط‌ها و رنگ‌های ساده‌تر طراحی تخت گفته می‌شود. و یا به معنای راحت‌تر به ساده‌سازی طراحی لوگوها با استفاده از جایگزین‌کردن خط‌ها و رنگ‌های ساده‌تر به‌جای استفاده از الگوهای پیچیده، سایه‌ها و منحنی‌های زیاد طراحی تخت می‌گویند. مطمعنا متوجه شدید که استفاده از تکنیک طراحی تخت موجب می‌شود تا یک ساده‌سازی کلی در طراحی لوگو پیاده‌سازی گردد. اما سوال مهمی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که چرا برندها پس از مدتی با استفاده از تکنیک طراحی تخت طراحی لوگو خود را ساده‌تر می‌کنند؟ دراقع کمپانی‌ها و یا برندها با استفاده از تکنیک طراحی تخت، عناصر به‌کاررفته در طراحی لوگو خود را ساده‌تر می‌کنند تا درنهایت با ساده‌سازی طراحی لوگو خود را آن را واضح‌تر کنند و از این طریق به فهم آسان‌تر لوگو برند خود و ماندگاری بیشتر آن در ذهن کاربران و مشتریان کمک چشم‌گیری کنند چراکه لوگوهایی که دارای طراحی ساده‌تر هستند بهتر توسط کاربران و یا مشتریان درک شده و درنهایت بیشتر و به مدت طولانی‌تری در ذهن آن‌ها باقی می‌مانند. برای اینکه بتوانید به خوبی این مسئله را درک کنید می‌توانید به طراحی لوگو برندهای مختلف مانند اپل که در بالا به آن اشاره کردیم نگاهی بیاندازید و اوج سادگی را در طراحی این لوگو زیبا و به‌یادماندنی ببینید. برخی از نمونه‌های طراحی تخت لوگو را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

243c74a89577887b225aef5a8d76f7a9 300x188 - آشنایی با تکنیک‌های مدرن برای طراحی لوگو (بخش اول)