وبلاگ

انواع تکنیک‌های لازم برای طراحی وب سایت

هرچقدر علم و فناوری پیشرفت میکند روز به روز تکنولوژی‌های جدیدی به عرصه‌های کامپیوتری وارد میشود طراحی وب سایت یکی از گزینه‌هایی است که در دنیای امروزی پیشرفت چشمگیری داشته است. داشتن تکنیک و مهارت برای طراحی وب از اهمیت بالایی برخوردار است که این تکنیک‌ها بصورت مداوم درحال پیشرفت هستند و تکنیک‌های قبلی دیگر کارایی خاصی ندارند. بسیاری از تکنیک‌هایی که وارد این عرصه  شدند به اندازه‌ایی پیشرفت نموده‌اند که بتوان آن‌ها را بصورت عملی استفاده کرد. برخی از این تکنیک‌ها ممکن است بسیار تازه باشد و برخی ممکن است چند سال در حال توسعه قرار گرفته باشند. اما در آینده‌ایی نزدیک این تکنیک‌ها جهان امروزی را تغیر خواهد داد و در سطح جهان قابل مشاهده خواهد بود.

تعاملات در طراحی وب سایت

در دنیای طراحی وب سایت اضافه کردن انیمیشن‌های ساده و پایه بسیار تاثیرگذارتر است از سایر عوامل است. اما یک تکنیک وجود دارد که انیمیشن‌ها را با توجه به نظر کاربران طراحی و پیاده‌سازی میکند که این تکنیک را تعاملات در وب یا micro interactions   میگویند.

این انیمیشن‌ها در واقع برای پاسخگویی به نیاز کاربران طراحی شده‌اند این تعاملات بیشتر روی اپلیکیشن‌های موبایل قابل استفاده هستند. انواع مختلفی از این انیمیشن‌ها وجود دارد که میتوان برای تغییر افکت و ترانزیشن‌های سه بعدی و خیلی از موارد دیگر از آن‌ها استفاده کرد.

برای تاثیر زیبایی و کارایی بیشتر این تعاملات از الگوی hover استفاده میشود. با بکارگیری این المان طراحی به صورت پرکاربردتری میتواند بر جذب مشتری اثرگذار باشد با استفاده از این انیمیشن‌ها شما میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به یک المان به کاربر بصورت دقیق و واضح با جزئیات نمایش دهید. البته استفاده از تعاملات برای بکار بردن در انیمیشن نیازی به یادگرفتن تکنیک خاصی ندارد. با وجود پروژه‌های متن باز که توسعه زیادی در دنیای وب داشته است و کاربران به راحتی میتوانند بصورت اماده از این انیمیشن‌های ساده استفاده کنند CSS و JS  نیز دو المان مهم در ساخت این انیمیشن‌ها به حساب می‌آیند. همچنین اسکریپ یکی از تکنیک‌های مورد نیاز در این زمینه است میتوان به اسکریپت Anime.js اشاره کرد که برای پیاده‌سازی تعاملات تکنیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدال‌های Featured In

این تکنیک بیشتر برای وب سایت‌های تجاری و صفحات فرود استفاده میشود و در سال‌های اخیر بیشتر کاربرد‌های آن را مشاهده میکنیم. وبلاگ‌ها و مجلاتی که در رابطه با موضوعات مختلف با کاربران در حال صحبت است از این رویکرد استفاده میکنند. این مسئله به موضوع Social Proof نیز مرتبط میشود

یکی دیگر از راه های اضافه کردن این تکنیک به وب سایت استفاده از مدال های used by است. این متن‌ها و لوگوهایی که در اختیار مردم قرار گرفته میشود تنها برای یک شرکت است که قابلیت استفاده برای مردم را دارد. اما شما در این حالت باید بجای اینکه از خبرها و نقد‌هایی که در رابطه با شما در مجلات و وبلاگ گفته میشود نشانه هایی قرار دهید که آیکون شرکت مورد نظر محصول شما نمایش داده شود. نکته قابل توجه این است که با قرار دادن قسمت توضیحات در بخش‌های مختلف وبلاگ شما میتواند نظرات مشتریان در رابطه با برند یا محصول خود را مشاهده کنید که این روش در بهبود کیفیت محصول و خدمات تاثیر بسزایی دارد.

طراحی پیچیده و سخت

اولین گام داشتن خلاقیت و ایده‌پردازی در زمینه مورد نظر این است که شما میتوانید طراحی‌های خارق العاده‌ایی با استفاده از CSS3 انجام دهید. اما پیاده‌سازی لایه‌بندی مدرن در حال حاضر ساده‌تر از همیشه است و استفاده از این تکنیک‌ها به شما کمک میکند تا بتوانید طراحی‌های پیچیده و با کیفیت و کارایی بالایی داشته باشید. شما میتوانید از المان‌های چند ضلعی برای داشتن محیطی گرافیکی و کاربر پسند استفاده کنید.

دسترسی‌پذیری آسان

شما باید وب سایتی داشته باشید که علاوه بر محتواگذاری بصورت پویا قابلیت دسترسی‌پذیری بالایی داشته باشد که میتوانید در این زمینه از WAI-ARIA (Web Accessibility Initiative – Accessible Rich Internet Application ) استفاده کنید که کارایی بالایی دارد. به‌گونه‌ای که وقتی کاربر برای جستجو مقاله و یا محصولی وارد وب سایت شما می‌شود به راحتی از طریق منوی اصلی که در تمامی صفحات وب سایت قرار دارد بتواند به هر آنچه که می‌خواهد به آسانی و بدون هیچ‌گونه سردرگمی به آنچه که می‌خواهد دسترسی پیدا کند در غیر این‌ صورت اگر دسته‌بندی مشخصی برای محصولات و خدمات شما در وب سایتتان وجود نداشته باشد تا کاربر از طریق آن‌ها به تمامی محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید دسترسی داشته باشد پس از اینکه چند لحظه در وب سایت شما باقی می‌ماند و به جستجوهای بی‌نتیجه خود می‌پردازد و به نتیجه مشخصی نمی‌رسد سریعا وب سایت شما را ترک می‌کند و همین عامل موجب می‌گردد که رتبه بهینه‌سازی و یا سئو وب سایت شما به صورت چشم‌گیری در موتورهای جستجوگر کاهش پیدا کند.

سایر المان‌های پویایی که از قابلیت دسترسی‌پذیری بالایی برخوردار می‌باشند شامل موارد زیر هستند:

  • Dropdown navigation menus
  • Photo slide shows
  • Modal windows
  • Ajax – powered forms