وبلاگ

بازاریابی ویروسی چیست؟

شما برای اینکه کسب‌و‌کار و یا خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید را به مردم معرفی کنید و فروشتان را افزایش دهید چه کاری انجام می‌دهید؟ مطمعنا یکی از روش‌های بازاریابی را مورد استفاده قرار می‌دهید. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم بازاریابی دارای روش‌ها و ابزارهای متفاوتی می‌باشد که یکی از آن‌ها، بازاریابی اینترنتی می‌باشد. بازاریابی اینترنتی نسبت به بازاریابی سنتی فوق‌العاده بیشتر مورد استفاده کاربران اینترنت قرار می‌گیرد چراکه هم مدرن است و هم‌اینکه با سرعت بیشتری به افزایش فروش محصولات یک برند کمک می‌کند. اما بازاریابی اینترنتی مانند سایر انواع بازاریابی دارای زیرمجموعه‌های متعددی می‌باشد که یکی از بهترین و پراستفاده‌ترین روش‌های بازاریابی اینترنتی، بازاریابی ویروسی است. نام دیگر بازاریابی ویروسی، بازاریابی وایرال مارکتنیگ می‌باشد. اما چرا بازاریابی ویروسی، بهترین و پراستفاده‌ترین نوع بازاریابی اینترنتی است؟ به این دلیل که با استفاده از بازاریابی ویروسی می‌توان در مدت زمان کوتاهی یک کسب‌و‌کار، خدمات و محصولات آن را به میلیون‌ها کاربر اینترنت معرفی کرد. در ادامه این مطلب به معرفی کامل بازاریابی ویروسی می‌پردازیم.

1 1 300x151 - بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی دقیقا چه نوع بازاریابی است؟

احتمالا شما هم با دیدن نام این بازاریابی تعجب کردید و از خودتان می‌پرسید که چرا نام این نوع بازاریابی، بازاریابی ویروسی است؟ از آن‌جایی که این نوع بازاریابی به این شکل است که یک محتوای بسیار جذاب را به کاربران نمایش می‌دهند تا ترغیب شوند که آن را بین دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارند به آن بازاریابی ویروسی می‌گویند. از طرفی یکی دیگر از دلایل نام‌گذاری این نوع بازاریابی به این شکل این است که مانند ویروس از سرعت بالایی برخوردار می‌باشد چراکه پس از استفاده از آن جهت تبلیغ محصولات و خدمات کسب‌و‌کار خود در مدت زمان کمی می‌توانید بازخورد آن را دریافت کنید و با افزایش فروش محصولات خود به صورت چشم‌گیر روبه‌رو شوید. بنابراین بازاریابی ویروسی نوعی از بازاریابی اینترنتی است که در آن از یک بستر کاربرمحور و پرطرفدار استفاده می‌کنند و با قراردادن یک تبلیغ در آن بستر که حالت جذاب و خبری داشته باشد کاربران را برای به اشتراک گذاشتن آن تبلیغ با دیگران ترغیب می‌کنند. از این‌رو اگر حداقل ۵۰ کاربر تبلیغ شما را ببینند با به اشتراک گذاشتن آن با سایر کاربران موجب می‌شوند تا تبلیغ شما برای میلیون‌ها بار دیده شود. علاوه‌بر این تعاریف می‌توان گفت که بازاریابی ویروسی مشابه بازاریابی دهان به دهان نیز می‌باشد که با وجود شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین روش‌های بازاریابی می‌باشد. چراکه کاربران هر تبلیغ و محتوای جذابی را که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند بلافاصله با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارند از این‌رو است که معتقدیم این نوع بازاریابی نیز مشابه بازاریابی دهان به دهان می‌باشد.

از بازاریابی ویروسی بیشتر با هدف انتشار یک محتوا و یا یک پیام جذاب در مدت زمان بسیار کم و دریافت بازخورد سریع استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمینه بازاریابی ویروسی وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که محتویات و پیام‌هایی که در این نوع بازاریابی به کاربران نمایش داده می‌شوند در ذهن کاربران ماندگاری بالایی ندارند و سریع فراموش می‌شوند چراکه هدف این نوع بازاریابی نمایش یک پیام جذاب به کاربران برای ترغیب آن‌ها به اشتراک‌گذاری آن بین سایر کاربران است بنابراین بدیهی است که پیام‌های تبلیغاتی که در بازاریابی ویروسی به کاربران نمایش داده می‌شوند دارای ماندگاری بالایی در ذهن نباشند.

قبل از اینکه بخواهید بازاریابی ویروسی را آغاز کنید، باید اهداف خود را به طور مشخص تعیین کنید و سپس برای محقق‌شدن اهدافتان از بازاریابی ویروسی استفاده کنید. چراکه شرایط مختلف مسیرهای انجام بازاریابی ویروسی را متحول می‌سازد. برای مثال فرض کنید یک کارفرما به تازگی کسب‌و‌کاری را آغاز کرده است و قصد دارد آن را به مردم معرفی کند اما یک کارفرمای دیگر که چندین سال است در کسب‌و‌کار خود فعالیت کرده است قصد دارد محصولات جدیدش را به مردم معرفی کند، هر دوی این دو نفر می‌خواهند برای رسیدن به هدفی که دارند از بازاریابی ویروسی استفاده کنند اما نکته حائز اهمیت این است که اولین کارفرما برای معرفی کسب‌و‌کار خود به مردم باید از روشی جهت انتقال پیام تبلیغاتی خود در بازاریابی ویروسی استفاده کند تا به اهدافش برسد و دومین کارفرما نیز برای معرفی محصولات جدید خود به مردم باید از روشی جهت انتقال پیام تبلیغاتی در بازاریابی ویروسی به کاربران استفاده کند تا به اهدافش برسد درواقع مسیر کارفرمای اول با کارفرمای دوم در بازاریابی ویروسی متفاوت است از این‌رو است که قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه بهتر است اهداف خود را به صورت دقیق تعیین کنید. ابزارهایی که در بازاریابی ویروسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، شامل: شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، یوتیوب، فیسبوک، لینکدین)، پیام‌رسان تلگرام، ایمیل مارکتینگ، اینفلئونسر مارکتینگ و … می‌باشد. به‌گونه‌ای که می‌توانید پیام‌های تبلیغاتی خود را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید تا کاربران بلافاصله آن‌ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند و اگر در پیام‌رسان تلگرام دارای کانالی در زمینه کسب‌و‌کار خود هستید می‌توانید پیام تبلیغاتی خود را در آن کانال قرار دهید و یا حتی پیام تبلیغاتی خود را در کانال‌هایی که از تعداد ممبرهای بالایی برخوردار هستند قراردهید تا به سرعت با یکدیگر به اشتراک بگذارند. حتی می‌توانید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید به‌گونه‌ای که برای مشتریان خود از طریق ایمیل پیام تبلیغاتی خود را ارسال کنید و درنهایت یکی از پرطرفدارترین و مدرن‌ترین روش‌های تبلیغات که اکنون به صورت گسترده‌ای درحال استفاده می‌باشد، اینفلئونسر  مارکتینگ است که در مقالات آینده به طور کامل به آن می‌پردازیم.

 

FAQ Powered by iProDev