وبلاگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

روزانه چقدر از زمان خود را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهید؟ مطمعنا حداقل ۲ یا ۳ ساعت از زمان خود را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهید و بیشتر به حساب کاربری افراد مشهور و محبوب در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در اینستاگرام مراجعه می‌کنید تا پست‌های آن‌ها را ببینید. به احتمال زیاد تبلیغاتی که این افراد در پیج خود قرار می‌دهند را نیز می‌بینید، آیا می‌دانستید این روش هم یکی دیگر از روش‌های بازاریابی اینترنتی است که به آن اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود. در ادامه این مطلب توضیحات کاملی را در این زمینه ارائه خواهیم داد.

قبل از اینکه با اینفلوئنسر مارکتینگ به صورت کامل آشنا شویم ابتدا به سراغ خود اینفلوئنسر (Influencer) می‌رویم و به این پرسش پاسخ می‌دهیم که اینفلوئنسر دقیقا کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اینفلوئنسر (Influencer)

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه شبکه اجتماعی اینستاگرام که یکی از پراستفاده‌ترین شبکه‌های اجتماعی می‌باشد به دلیل شهرت و محبوبیت بین کاربران دارای دنبال‌کننده‌ها و یا فالوورهای زیادی می‌باشند در کنار اینکه اخباری از خود را در پیج خود قرار می‌دهند تبلیغات سایر برندها و کسب‌و‌کارها را نیز در پیج خود قرار می‌دهند تا فالوورهای آن‌ها، آن تبلیغات را ببینند و جذب محصولات و خدماتی که آن برند ارائه می‌دهد بشوند. درواقع به این افراد اینفلوئنسر می‌گویند.

1134236 300x225 - اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

برخی از صاحبین کسب‌و‌کارها برای معرفی کسب‌و‌کار، خدمات و محصولات خود به مردم از اینفلوئنسر‌ها می‌خواهند که در پیج خود تبلیغ کسب‌و‌کار، محصولات و خدمات آن‌ها را بکنند تا کاربران شبکه‌های اجتماعی که بخش زیادی از مردم هستند با کسب‌و‌کار و محصولات آن‌ها آشنا شوند و از این طریق بتوانند فروش خود را به صورت چشم‌گیری افزایش دهند. درواقع به این نوع تبلیغات، بازاریابی اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود.

1 1 1 300x206 - اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ برای چه کسب‌و‌کارهایی مناسب می‌باشد؟

کسب‌و‌کارهایی که به دنبال تبلیغات بسیار زودبازده هستند که در کمترین مدت زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیرند می‌توانند از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنند البته باید اشاره کنیم که هزینه این نوع بازاریابی اینترنتی بالاست. از این‌رو درصورتی که بودجه کافی برای تبلیغات در زمینه کسب‌و‌کار خود دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید.

ویژگی‌ها و مزیت‌های اینفلوئنسر مارکتینگ

از آن‌جایی که اینفلوئنسر‌ها از تعداد دنبال‌کننده‌های زیادی برخوردار هستند می‌توانند از طریق حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف به میلیون‌ها کاربر دسترسی داشته باشند از این‌رو صاحبین کسب‌و‌کارهایی که قصد دارند توسط مردم زیادی دیده شوند و محصولات و خدمات خود را به تعداد افراد بسیار زیادی در مدت زمان بسیار کم معرفی کنند بهترین راه آن‌ها استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ می‌باشد.

اینفلوئنسر‌ها توانایی این را دارند که محتوای بسیار جذاب و تاثیرگذاری را برای تبلیغ کسب‌و‌کارها در شبکه اجتماعی خود تولید کنند بنابراین جای هیچ نگرانی در زمینه تاثیرگذاری محتوای تبلیغاتی توسط اینفلوئنسر‌ها وجود ندارد. حتی برخی از اینفلوئنسر‌ها در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام برای تبلیغ محصولات و خدمات سایر کسب‌و‌کارها از شیوه طنز استفاده می‌کنند به‌گونه‌ای که ویدئویی تبلیغاتی در قالب طنز می‌سازند و در پیج اینستاگرام خود قرار می‌دهند تا فالورهای آن‌ها، نه‌تنها از دیدن آن ویدئو لذت ببرند بلکه آن تبلیغ در ذهنشان بماند. چراکه ویدئوهای تبلیغاتی طنز هم دارای ماندگاری بالایی در ذهن می‌باشند و هم‌اینکه بیشتر توسط کاربران آن شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

یکی دیگر از مزایا و ویژگی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ این است که اینفلوئنسرها موجب می‌شوند تا کاربران شبکه‌های اجتماعی به شما و کسب‌و‌کارتان اعتماد کنند و به صورت اینترنتی محصولات شما را خریداری کنند چراکه اینفلوئنسرها رابطه قوی با فالوورهای خود دارند که همین رابطه قوی موجب می‎‌شود که در صورت تبلیغ کسب‌و‌کار شما توسط یک اینفلوئنسر، فالوورهای آن به شما اعتماد کنند و حتی به صورت اینترنتی از شما محصولاتی را خریداری کنند. بنابراین با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانید اطمینان و اعتماد کاربران زیادی را به خود جلب کنید، همانطور هم که می‌دانید جلب اعتماد مشتری، یکی از کلیدی‌ترین تکنیک‌هایی است که درنهایت موجب افزایش فروش محصولات شما می‌گردد.

نکات حائز اهمیت در زمینه انتخاب اینفلوئنسر

قبل از اینکه با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ به تبلیغ کسب‌و‌کار و محصولات خود بپردازید لازم است بدانید تمامی اهداف خود را از تبلیغ کسب‌و‌کارتان تعیین کنید و سپس در انتخاب اینفلوئنسر به نکات زیر توجه کنید.

هنگام انتخاب اینفلوئنسر به این نکته توجه کنید که اینفلوئنسر موردنظر شما با چه اقشاری از جامعه در ارتباط می‌باشد و آیا آن اقشاری از جامعه که با آن‌ها در ارتباط است از محصولات و خدمات شما استقبال می‌کنند یا خیر؟

از طرفی باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که فرد اینفلوئنسر موردنظر شما دقیقا در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند؟ آیا محتوای تبلیغاتی که در پیچ خود قرار می‌دهد فان است؟ آیا محتوای تبلیغاتی که قرار می‌دهد در حوزه زیبایی و فشن است؟ درواقع شما باید اینفلوئنسری را برای خود پیدا کنید که تبلیغاتی که در پیج خود قرار می‌دهد متناسب با حوزه کاری شما باشد تا بتواند آن اقشار از جامعه که مدنظر شما است را به سمت محصولات و خدمات شما بکشاند.