وبلاگ

بررسی انواع بازاریابی (بخش دوم)

در بخش اول از این مقاله به انواع بازاریابی اشاره کردیم و سه نوع از آن‌ها را شامل:  بازاریابی درخواست به اقدام و یا Call to Action Marketing، بازاریابی اتحادی (همهiance Marketing)و بازاریابی محدود  (Close Range Marketing)را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز به بررسی سایر روش‌های بازاریابی اشاره خواهیم کرد.

  • بازاریابی گازانبری (Ambush Marketing)

بازاریابی گازانبری به نوعی بازاریابی گفته می‌شود که در آن یک شرکت یک کمپین بزرگ تبلیغاتی به راه می‌اندازد و یک برند به‌ویژه محصولات و خدمات آن را تبلیغ می‌کند. درواقع زمانی که یک شرکت اسپانسر یک شرکت و یا کسب‌و‌کار دیگری می‌شود به این معنا است که شرکت مقصد از بازاریابی گازانبری استفاده می‌کند.

  • بازاریابی ابری (Cloud Marketing)

به هر نوع روش تبلیغاتی در دنیای وب، بازاریابی ابری گفته می‌شود. چراکه کل تبلیغاتی که در فضای وب انجام می‌شود، تحت شبکه‌ جهانی اینترنت است که کاربران به راحتی می‌توانند آن تبلیغات را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. برای مثال اگر شما یک وب سایت داشته باشید و یک بنر تبلیغاتی را در آن قرار دهید و یا از ابزارهای دیگری مانند ویدئو و یا موشن گرافیک برای ساخت تبلیغات استفاده کنید و سپس آن را در وب سایت خود و یا سایر وب سایت‌های پربازدید مانند دیجی‌کالا قرار دهید به این معنا است که شما در حال استفاده از بازاریابی ابری هستید. باتوجه به مثالی که در این زمینه مطرح کردیم مطمعنا متوجه شدید که بازاریابی ابری شامل ابزارها و روش‌های زیرمجموعه متعددی جهت تبلیغ یک کسب‌و‌کار، محصولات و یا خدمات آن است برای مثال تبلیغات ویدئویی در وب سایت‌ها، استفاده از موشن گرافیک و یا طراحی بنر همه جزء روش‌های بازاریابی ابری می‌باشند.

  • بازاریابی مشارکتی (Affinity Marketing)

برای درک بهتر بازاریابی مشارکتی لازم است به عملکرد شرکت‌هایی مانند بادران و پنبه‌ریز توجه کنید. عملکرد این شرکت‌ها برای کسب درآمد و افزایش سود به این شکل است که در ازای دریافت پول محصولاتی را به افرادی که در آن شرکت عضو هستند واگذار می‌کنند تا آن افراد علاوه‌بر فروش آن محصولات به مردم، نیروهایی را به خود جذب کنند به‌گونه‌ای که سرگروه موظف است سه نفر را جذب این شرکت کند و در زیر گروه خود قرار دهد و هر یک از این سه نفر موظند در کنار فروش محصول سه نفر دیگر را برای زیرمجموعه خود جذب کنند. این روال فروش محصول و جذب نیرو همچنان ادامه خواهد داشت. درواقع به این نوع بازاریابی، بازاریابی مشارکتی گفته می‌شود که همه اعضا شرکت‌های مذکور با تلاش خود برای فروش محصولات و جذب نیرو هم موجب افزایش فروش و سود برای شرکت شده و هم موجب کسب درآمد برای خود می‌شوند، از این‌رو همه اعضا به صورت مشارکتی در حال بازاریابی برای فروش محصولات آن شرکت می‌باشند.

  • بازاریابی گروه اجتماعی (Community Marketing)

همانطور که از نام این نوع بازاریابی مشخص است، به اجرای تکنیک‌های بازاریابی و تبلیغات در یک گروه اجتماعی خاص که در یک منطقه جغرافیایی قرار دارد بازاریابی گروه اجتماعی گفته می‌شود. گروه‌های اجتماعی که از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند از جذب نیرو، مصرف‌کنندگان و مشتریان جدید خارج از گروه اجتماعی خود جلوگیری می‌کنند و تنها با افرادی که در گروه خود هستند به بازاریابی و تبلیغات درباره کسب‌و‌کار، محصولات و خدمات خود می‌پردازند.

  • بازاریابی محتوا (Content Marketing)

به محتوای تبلیغاتی که در وب‌سایت‌ها، کانال‌های تلگرام، شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، یوتیوب، لینکدین و … قرار داده می‌شود بازاریابی محتوا گفته می‌شود. بازاریابی محتوا نیز مانند بازاریابی ابری این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا محتوای تبلیغاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند از این‌رو می‌توان گفت یکی از بهترین ویژگی‌ها و مزایای بازاریابی محتوا این است که کاربران می‌توانند آن‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. به‌گونه‌ای که هر کاربر با دیدن محتوای تبلیغاتی در پلتفرم‌های مذکور می‌تواند با به اشتراک‌گذاشتن آن محتوا بین کاربران دیگر کاری کند تا آن محتوای تبلیغاتی به شکل وسیع‌تری دیده شود و درنهایت موجب افزایش فروش محصولات آن برند شود.

  • بازاریابی مفهومی (Context Marketing)

بازاریابی مفهومی برخلاف سایر بازاریابی‌ها که بر روی محصول، خدمات و یا نحوه ارائه آن‌ها به مشتریان متمرکز هستند بیشتر بر روی ایجاد روابط با مشتریان، انتقال محتوا به افراد مناسب، از یک بستر و یا پلتفرم مناسب و درنهایت در زمان مناسب متمرکز می‌باشد.

  • بازاریابی با نمونه رایگان (Free Sample Marketing)

مطمعنا تاکنون فروشگاه‌ها و یا کسب‌و‌کارهای متعددی را دیده‌اید که به شما پیشنهاد داده‌اند یکی از محصولات آن‌ها را به صورت رایگان دریافت کنید و پس از آن برای دریافت سایر محصولات مبلغی را پرداخت کنید. و یا بخشی از خدمات خود را برای یکبار به شما رایگان ارائه می‌دهند تا با خدمات آن شرکت آشنا شوید و از آن به بعد برای دریافت سایر خدمات آن‌‌ها هزینه‌ای را پرداخت کنید. برای مثال سرویس همسفر اسنپ، اولین سفر را به شما رایگان ارائه می‌دهد تا با فرآیند کسب‌و‌کار این مجموعه آشنا شوید و از آن به بعد برای سایر سفرها هزینه پرداخت کنند. درواقع به این نوع بازاریابی، بازاریابی نمونه رایگان گفته می‌‌شود.

یک نظر بنویسید

FAQ Powered by iProDev