وبلاگ

بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

در بخش‌های قبلی این مقاله انواع روش‌های بازاریابی شامل: بازاریابی درخواست به اقدام   (Call to Action Marketing)، بازاریابی اتحادی (همهiance Marketing) ، بازاریابی گاز انبری  (Ambush Marketing)، بازاریابی، محدود  (Close Range Marketing)، بازاریابی ابری  (Cloud Marketing)، بازاریابی مشارکتی  (Affinity Marketing)، بازاریابی گروه اجتماعی  (Community Marketing)، بازاریابی محتوا (Content Marketing) ، بازاریابی مفهومی  (Context Marketing)و بازاریابی با نمونه رایگان  (Free Sample Marketing)را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم در ادامه این مقاله نیز قصد داریم به بررسی سایر روش‌های بازاریابی بپردازیم.

  • بازاریابی پایگاه داده (Database Marketing)

‌در این نوع بازاریابی از اطلاعات کاربران موجود در پایگاه داده وب سایت جهت تعیین استراتژی‌های لازم بر روی محصولات، خدمات و یا یک برند مشخص و به‌کارگیری آن استفاده می‌شود. برای مثال ممکن است بارها و بارها برای شما پیش آمده باشد که به وب سایت دیجی‌کالا برای خرید یک محصول سر زده‌اید و آپشن‌های متعددی که برای هر یک از آن محصولات تعریف شده است را دیده باشید، یکی از این آپشن‌ها که دارای آیکون قلب می‌باشد به معنای لیست کالاهای مورد علاقه است درواقع شما با عضوشدن در این وب سایت و کلیک بر روی آیکون قلبی که در کنار هر محصولی قرار داده شده است آن را به لیست محصولات موردعلاقه خود اضافه می‌کنید. سپس کارشناسان این مجموعه با بررسی پایگاه داده این وب سایت در جریان یکی از این آپشن‌ها یعنی میزان علاقه زیاد کاربران به یک محصول قرار می‌گیرند و استراتژی‌هایی در رابطه با آن محصول را پیاده‌سازی می‌کنند، برای مثال تصمیم می‌گیرند موجودی آن محصول را در انبار خود افزایش دهند. همانطور که متوجه شدید کارشناسان دیجی‌کالا با بررسی پایگاه داده اطلاعات مربوط به مشتریان استراتژی‌هایی را بر روی محصولات خود جهت افزایش میزان رضایتمندی مشتریان و افزایش فروش خود پیاده‌سازی می‌کنند که به این نوع بازاریابی بازاریابی پایگاه داده گفته می‌شود.

YITH WooCommerce Wishlist Premium 300x140 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing)

یکی از مدرن‌ترین نوع بازاریابی، بازاریابی دیجیتال است که در مقالات پیشین به طور کامل به این نوع بازاریابی و انواع آن اشاره کرده‌ایم. درواقع به هرنوع بازاریابی که با استفاده از تجهیزات دیجیتالی مانند: تلفن‌همراه هوشمند، موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و … انجام شود بازاریابی دیجیتال می‌گویند که یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های آن به بازاریابی اینترنتی اختصاص داده می‌شود، همانطور هم که می‌دانید بازاریابی اینترنتی شامل تبلیغات در انواع شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب و … ، تبلیغات در وب سایت‌ها با استفاده از بنر تبلیغاتی و ویدئو مارکتینگ و سایر روش‌ها می‌باشد.

Digital Marketing Software Market 1 300x150 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی مستقیم (Direct Marketing)

زمانی که یک کمپانی به صورت مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کند، برای مثال از طریق تلفن و یا پیام‌رسان‌هایی مانند ایمیل و تلگرام با آن‌ها در ارتباط می‌باشد به این معنا است که از بازاریابی مستقیم استفاده می‌کند.

Direct Marketing Plan Photo 300x150 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی متنوع (Diversity Marketing)

همانطور که می‌دانید سلایق، اعتقادات، باورها و فرهنگ‌ها در انتخاب و خریداری محصولات امر بسیار مهمی به‌شمار می‌آیند درواقع همین عوامل هستند که بر روی انتخاب و خرید محصولات توسط مردم تاثیرگذارند. برای مثال باتوجه به اینکه مردم ایران مسلمان هستند و از مشروبات الکی استفاده نمی‌کنند هیچ وب سایتی در این زمینه به صورت قانونی در کشور ما فعالیت ندارد اما اگر وب سایت‌هایی خارجی را بررسی کنید می‌بینید به این دلیل که آن‌ها مسلمان نیستند و دارای ادیان دیگری می‌باشند، مشروبات الکی را نیز به صورت اینترنتی به فروش می‌رسانند. اما گاهی‌اوقات یک کمپانی بزرگ که هم در خارج و هم در داخل کشور شعبه دارد سعی بر این دارد که براساس تمامی سلایق، اعتقادات، باورها و فرهنگ‌های هر دو کشور محصولاتی را عرضه کند که مردم هر دو کشور خریداری کنند، به این نوع بازاریابی، بازاریابی متنوع گفته می‌شود.

Slide1 300x141 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی رسانه متقاطع (Cross-media Marketing)

بازاریابی رسانه متقاطع به این معنا است که صاحب و یا صاحبین یک برند یا کسب‌و‌کار از چندین رسانه مانند وب سایت، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام و ایمیل به صورت هم‌زمان برای تبلیغ محصولات، خدمات و برند خود استفاده می‌کنند.

crossmediamarketing 300x196 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی بشارتی (Evangelism Marketing)

درصورتی که با بازاریابی دهان به دهان آشنایی داشته باشید می‌توانید این نوع از بازاریابی را نیز درک کنید. درواقع یک کمپانی و یا یک شرکت با افزایش تعداد مشتریان راضی و یا حامیان خود می‌تواند کاری کند تا آن‌ها اطلاعات کافی را با سایر مردم درمورد آن شرکت، محصولات و خدمات آن در میان بگذارند و موجب شوند تا آن‌ها نیز به مشتریان این شرکت بپوندند. به این نوع بازاریابی، بازاریابی بشارتی گفته می‌شود.

Evangelism Marketing Paul OFlaherty 300x158 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

  • بازاریابی بدون عوض؛ شبه رایگان (Freebie Marketing)

بازاریابی بدون عوض، شبه رایگان مشابه بازاریابی نمونه رایگان است که در مقاله قبلی به آن اشاره کردیم. درواقع زمانی که یک شرکت با هدف اینکه مردم با محصولات و خدمات آن آشنا شوند محصولی را به صورت رایگان تنها برای بار اول به آن‌ها ارائه می‌دهد به این معنا است که از بازاریابی بدون عوض، شبه رایگان استفاده می‌کند. به‌گونه‌ای که مشتریان برای یکبار به صورت رایگان از محصولی استفاده می‌کنند و درصورتی که از آن راضی بودند به خرید آن جذب می‌شوند.

محصول رایگان یا با تخفیف از آمازون 1024x599 300x175 - بررسی انواع بازاریابی (بخش سوم)

FAQ Powered by iProDev