وبلاگ

تبلیغات دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)

همانطور که می‌دانید دنیای امروز، دنیای تکنولوژی است به‌گونه‌ای که کمتر کسی است که زمان خود را به دیدن تبلیغات در روزنامه‌ها و تلویزیون اختصاص بدهد. امروزه اکثر کاربران با دیوایس‌هایی مانند تلفن‌همراه هوشمند، لپ‌تاپ، پی‌سی، تبلت و … بیشترین زمان خود را در حال جستجو در دنیای مجازی هستند. از این‌رو کسب‌و‌کارهای مختلف برای اینکه رشد موثری داشته باشند و بتوانند از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند از تبلیغات در دنیای مجازی استفاده می‌کنند و بیشتر به سراغ روش‌هایی برای تبلیغات می‌روند که بیشتر توسط مردم دیده شوند. از آن‌جایی که امروزه اکثر کسب‌و‌کارها به تبلیغات در دنیای مجازی مشغول هستند، حضور قدرتمند در دنیای مجازی به یک امر ضروری برای رشد و توسعه همچنین ارتباط با مشتریان تبدیل شده است. تبلیغات دیجیتال باعث شده است، تبلیغات سنتی تا حدودی منسوخ شود و اکثر شرکت‌ها و بیزنس‌ها از آن استفاده نکنند. از این‌رو کاملا مشخص است که عمر تبلیغات و بازاریابی سنتی به اتمام رسیده است و وقت آن است که برای کسب‌و‌کار خود به دنبال تبلیغات و بازاریابی دیجیتال باشید تا از این طریق خیلی راحت با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، اعتماد آن‌ها را جلب کنید، تمامی محصولات خود را به مشتریانتان معرفی کنید و خیلی سریع با تبلیغات دیجیتال در زمینه کسب‌و‌کار خود بدرخشید. در ادامه مفهوم تبلیغات دیجیتال را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و به تمامی مزیت‌هایی که تبلیغات دیجیتال برای کسب‌و‌کار شما دارد می‌پردازیم.

آشنایی با تبلیغات دیجیتال
زمانی که شما با استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند: شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌، ایمیل و … کسب‌و‌کار و محصولاتتان را به مردم معرفی می‌کنید به این معنا است که از تبلیغات دیجیتال برای تبلیغ برند و محصولات خود استفاده کرده‌اید. بنابراین به هر نوع تبلیغی در پلتفرم‌های دیجیتال مانند وب سایت‌ها، شبکه‎‌های اجتماعی و … تبلیغات دیجیتال می‌گویند. در ادامه به برخی از مزیت‌های تبلیغات دیجیتال می‌پردازیم.

مزایای تبلیغات دیجیتال

• عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی
تصور کنید که هنوز هیچ یک از ابزارهای تبلیغات دیجیتال وارد کسب‌و‌کار نشده است و هنوز شما مجبور هستید برایی تبلیغات برند و محصولات خود از تبلیغات سنتی و یا بازاریابی سنتی استفاده کنید. چندین روش از تبلیغات سنتی استفاده از بنر و پخش تراکت است. مسلما باید بنر شما در جایی قرار بگیرد که فوق‌العاده پرتردد باشد تا توسط مردمی که از آن محل عبور می‌کنند دیده شود. اما در تبلیغات دیجیتال چنین مسئله‌ای وجود ندارد چراکه تمامی ابزارهای دیجیتال مانند شبکه‌های اجتماعی و یا وب سایت‌ها دارای تعداد کاربران بالایی هستند که مطمعنا تبلیغات برند و یا محصولات شما در آن‌ها دیده می‌شود. جالب است بدانید که ۶۴ درصد از مردم از طریق گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها با تبلیغات متعددی روبه‌رو می‌شوند و از این طریق محصولات موردنظر خود را خریداری می‌کنند. بنابراین تبلیغات و بازاریابی دیجیتال برخلاف تبلیغات سنتی هیچ‌گونه محدودیت مکانی و زمانی ندارد.

• اشتراک‌گذاری با سرعت بالا
اگر در گذشته برای محصولات فروشگاه خود یک کاتالوگ تهیه می‌کردید و تعداد بالایی از آن چاپ می‌کردید تا با مردم به اشتراک بگذارید و آن‌ها از انواع محصولاتی که شما دارید مطلع باشند خیلی سخت با محدودیت‌ سرعتی روبه‌رو بودید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی به راحتی می‌توانید یک کاتالوگ دیجیتال از محصولات فروشگاه خود طراحی کنید و آن را در وب سایت‌های پربازدید یا حتی وب سایت خودتان و همچنین در شبکه‌های اجتماعی مختلف بدون هیچ‌گونه محدودیت زمانی، در هر تایمی و در هر روزی قرار دهید. و درنهایت اگر تمایل نداشتید کاتالوگ دیجیتالی محصولات شما در یکی از شبکه‌های اجتماعی باشد می‌توانید آن را از آن شبکه اجتماعی بردارید و در یک شبکه اجتماعی دیگر بگذارید تا توسط کاربران دیده شود و فروش شما به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

• به‌روزرسانی اطلاعات
می‌توان گفت یکی از بهترین مزیت‌ها و قابلیتهایی که تبلیغات دیجیتال نسبت به تبلیغات سنتی و یا بازاریابی سنتی دارد اصلاح پذیر‌بودن آن است به این معنا که به راحتی می‌توان آن را ویرایش و یا به‌روزرسانی کرد. برای مثال اگر شما برای تبلیغات کسب‌و‌کار خود از تبلیغات سنتی استفاده کنید و یک کاتالوگ یا تراکت چاپ کنید، درصورتی که شماره تماس را اشتباه نوشته باشید و یا پس از جابجایی محل کسب‌و‌کار خود بخواهید آدرس را در کاتالوگی که چاپ کرده‌اید تغییر دهید یا باید با غلط‌گیر آدرس و شماره تلفن خود را در تمامی کاتالوگ‌هایی که به تعداد بالایی چاپ کرده بودید اصلاح کنید و یا برای دیگر تعداد زیادی کاتالوگ چاپ کنید که امر هزینه‌بری است. اما برخلاف بازاریابی سنتی که دارای چنین مشکلاتی است اگر شما در بازاریابی دیجیتال یک کاتالوگ دیجیتالی طراحی کنید و به هر دلیلی بخواهید شماره‌ تماس، آدرس و حتی محتویات آن را تغییر بدهید به راحتی می‌توانید این کار را در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای انجام دهید و کاتالوگ خود را در وب سایت و شبکه‌های اجتماعی مختلف قرار دهید و حتی برای مشتریان خود ایمیل کنید تا آن‌ها هم در جریان به‌روزرسانی اطلاعات کاتالوگ دیجیتال شما قرار بگیرند.