وبلاگ

موشن گرافیک یا موشن گرافی و انواع آن

موشن گرافیک از دو واژه «موشن» و «گرافیک» ساخته شده و به معنای ساده، گرافیکی است که دارای حرکت است و برای انتقال پیام از قابلیت‌های هر دو استفاده می‌شود.

 

موشن چیست؟

 

به ویدیوهایی که پیام و محتوا را به‌صورت متحرک منتقل می‌کنند موشن می‌گویند. واژه موشن Motion در زبان فارسی پویا ترجمه شده و به هر چیزی که دارای حرکت باشد گفته می‌شود.

انتقال محتوا با این روش از مزیت‌های بسیاری برخوردار بوده و از جمله مزیت‌های این روش می‌توان به تأثیرگذاری و جذابیت این نوع ویدیودر یک زمان کوتاه‌ اشاره نمود.

موشن‌ها می‌توانند به‌صورت آفلاین و آنلاین بر روی کامپیوتر و موبایل در وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که قابلیت نمایش ویدیو را دارند پخش شوند.

موشن گرافیک

 

موشن‌ گرافیک

 

موشن‌ گرافیک از دو واژه «موشن» و «گرافیک» ساخته شده و به معنای ساده، گرافیکی است که دارای حرکت است و برای انتقال پیام از قابلیت‌های هر دو استفاده می‌شود. عموماً تصاویر واقعی در آن‌ها کاربردی نداشته و برای طراحی گرافیک آن از نرم‌افزارهای طراحی گرافیک همچون فتوشاپ و ایلاستریتور استفاده می‌شود.

موشن گرافیک بسیار به انیمیشن شبیه است با این تفاوت که انیمیشن داستانی است و به شخصیت‌های داستان می‌پردازد اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه‌های سمبولیک تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است و از اینمیشن در سینما و سرگرمی استفاده می‌شود.

موشن گرافی در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین رشته‌های هنر دیجیتال است و علم استانداردی است که بصورت حرفه‌ای در برگیرنده نرم‌افزارهای مهم دیگری است.

به بیان ساده، در گرافیک متحرک ابتدا باید یک طرح گرافیکی کامل در نرم افزارهای طراحی مانند Illustrator یا Photoshop در لایه‌های مجزا طراحی شوند و سپس با استفاده از نرم افزارهایی چون After Effects یا Apple Motion متحرک شده و سپس آنها را در TimeLine خروجی نهائی انیمیشن رندرگرفته شود.

ارائه محتوا به‌صورت موشن‌ گرافیک، به دلیل وجود دو عنصرحرکت و صدا، جذابیت بیشتری را برای مخاطب به همراه دارد.

 

ساخت موشن گرافیک

 

در دنیای نوین امروزی راه‌های بسیاری برای پیشبرد اهداف و معرفی برند یا محصولات یک استارتاپ وجود داشته که یکی از محبوب‌ترین آنها موشن گرافیک است. موشن گرافی یک ویدیو اثر گذار، هدفمند و در عین سادگی می‌باشدکه تمامی اطلاعات موضوع مربوطه را به مخاطب منتقل می‌کند.

ساخت موشن گرافیک به راحتی می‌تواند اثرگذاری چندین عکس، چندین مطلب و چندین ویدیو را بر روی مخاطب گذاشته و آن را تحت تاثیر خود قرار دهد و به نوعی بینده را تبدیل به یک مشتری نماید.

ساخت موشن گرافیک یکی از توانایی‌های گروه تولید ایران پروموت می باشد .

 

انواع موشن گرافیک و کاربردهای آن

 

شناخت انواع موشن گرافیک بهترین راه برای جواب به، ‘موشن گرافیک چیست’ می‌باشد. در زیر با انوع موشن گرافیک آشنا شوید.

 

انواع موشن گرافیک ها

 

ویدئورئال

ویدئوهایی هستند که در آن از فضاهای واقعی فیلم‌برداری می‌شود و اطلاعاتی را گزارش می‌دهد. در ویدئو رئال‌ها از طرح‌های گرافیکی استفاده خاصی نمی‌شود و محوریت اصلی و بار انتقال پیام بر دوش فیلم‌برداری، صدابرداری، صداگذاری و تدوین است.

ویدیو موشن

این دسته از موشن‌ها، تلفیقی از فیلم‌برداری و گرافیک هستند که عمدتاً این گرافیک‌ها علاوه بر افزایش جذابیت برای نمایش اطلاعاتی به کار می‌روند که با فیلم‌برداری قابل‌ارائه نیستند.

استاپ موشن

استاپ موشن تکنیکی است که برای ساخت آن از اشیای واقعی عکاسی می‌شود. در این شیوه، اشیا به‌صورت جزئی حرکت داده می‌شوند و از هر حرکت عکاسی می‌شود. سپس تمامی تصاویربا استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، پشت سر هم چیده می‌شود تا حس حرکت را القا کند.

موشن‌ گرافیک

موشن‌ گرافیک از دو واژه «موشن» و «گرافیک» ساخته شده و به معنای ساده، گرافیکی است که دارای حرکت است و برای انتقال پیام از قابلیت‌های هر دو استفاده می‌شود. عموماً در آن‌ها از تصاویر واقعی استفاده نمی‌شود و برای طراحی گرافیک آن از نرم‌افزارهای طراحی گرافیک همچون فتوشاپ و ایلاستریتور بهره می‌گیرند.

ارائه محتوا به‌صورت موشن‌ گرافیک، به دلیل وجود حرکت و صدا، جذابیت بیشتری را برای مخاطب دارد.

اینفو موشن

اینفو موشن‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها از تکنیک اینفوگرافیک برای انتقال محتوا استفاده می‌شود. در واقع گرافیک و حرکت به گونه‌ای تلفیق می‌شود که بتوان از تکنیک‌های اصلی اینفوگرافیک برای نمایش محتوا استفاده کرد.

انیمیشن

انیمیشن‌ها ویدیوهایی دارای کاراکتر خاص و داستان مشخصی هستند و غالباً به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها می‌پردازند. انیمیشن‌ها بر خلاف موشن‌ گرافیک‌ ها کاراکترمحور هستند.

 

کاربرد های رایج موشن گرافیک

 

حتما شما هم موشن‌ها را در قالب ویدئوهای تبلیغاتی و فیلم‌های کوتاه در شبکه‌های مجازی زیاد دیده‌اید. عموما مخاطبین شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند که محتوای جذاب و متفاوت را دنبال کنند. به این دلیل موشن به دلیل جذابیت در استفاده از رنگ، شخصیت و فضای متفاوت کاربرد زیادی پیدا کرده است.

ضمنا با توجه به افزایش سرعت اینترنت در جهان و پیدایش اینترنت‌های نسل ۴ و ۴٫۵ وبه طور همزمان افزایش دسترسی و ضریب نفود و کاهش قیمت اینترنت، محتواهای ویدیویی مورد اقبال بیشتری مخاطبان نسبت به قبل قرار گرفته است.

یکی از کاربرد های رایج موشن گرافیک ویدیوهای توضیح دهنده‌ است. در این روش یک فرایند پیچیده به بخش ها کوچک تقسیم می‌کنند و با کمک موشن گرافیک یک توضیح قابل فهم به کاربر رائه می دهند.

در این روزها مردم عموما تنبل هستند و ترجیح می دهند با دیدن یک ویدیو اطلاعات مورد نیاز در مورد یک محصول را به دست بیاورند. یک ویدیو خوب می تواند یک داستان عاطفی و جذاب در مورد محصول و برند باشد که فروش برند شما بسیار کمک خواهد کرد.