وبلاگ

نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول)

همانطور که در مقالات قبلی که در زمینه طراحی لوگو ارائه داده بودیم اشاره کردیم، داشتن لوگو یکی از مهم‌ترین آپشن‌هایی است که یک برند و حتی یک استارتاپ کوچک نیز باید از آن بهره ببرد چراکه مشتریان و یا مردم شما را با آن نماد می‌شناسند و کسب‌و‌کار به‌ویژه محصولات شما را با آن نماد به یاد می‌آورند. از این‌رو است که طراحی لوگو بیش از پیش حائز اهمیت است. همانطور که می‌دانید برای طراحی لوگو ابتدا باید یک ایده مطرح کنید و سپس آن را بر روی کاغذ پیاده‌سازی کرده و درنهایت در نرم‌افزار‌های مخصوص آن را طراحی کنید. از این‌رو شاید در حین ایده‌دادن برای طراحی لوگو برند خود به شکل بخورید و یا اصلا ندانید که برای طراحی لوگو باید چه‌کاری انجام دهید. از این‌رو تصمیم داریم در ادامه این مقاله به بررسی نکات حائز اهمیتی در این زمینه بپردازیم تا با کلیدی‌ترین نکات که در ابتدای طراحی لوگو حتما به‌کارتان خواهد آمد آشنا شوید.

سادگی در طراحی لوگو حرف اول را می‌زند

مطمعنا تاکنون لوگوی برندهای بزرگ جهانی را دیده‌اید که چه ساده طراحی شده‌اند. برای مثال لوگوی کمپانی گوگل، تنها یک G است و یا لوگوی کمپانی اپل تنها یک سیب گاز زده است. اما سوال مهمی که در این زمینه پیش می‌آید این است که چنین برندهای بزرگی که همواره به طراحی و توسعه‌ محصولات بی‌نظیر مشغول هستند چرا لوگوی پیچیده‌‌ای که تمامی جزئیات کاری خود را در آن نمایش دهند را طراحی نکرده‌اند؟ براساس تحقیقاتی که بر روی ذهن انسان صورت گرفته است، زمانی که یک فرد برای اولین بار شخصی، طرحی و یا هر چیز دیگری را که می‌بیند به مدت زمان ۳ ثانیه، ذهنش هیچ‌گونه قضاوتی در مورد آن شخص و یا طرح نمی‌کند و یا بهتر است بگوییم که ذهن تنها به مدت ۳ ثانیه خنثی است. بنابراین شما باید از این ویژگی ذهن به نفع خودتان استفاده کنید، اما چطور؟ شما باید بتوانید لوگویی را طراحی کنید که آنقدر ساده و جذاب باشد که تنها در مدت زمان ۳ ثانیه در ذهن فرد مخاطب بماند. از این‌رو است که برندهای بزرگ جهانی نیز دارای لوگوهایی هستند که طراحی آن‌ها واقعا ساده اما جذاب است. بنابراین با بخاطر داشتن این مسئله که  لوگوهایی که از طراحی ساده‌ای برخوردار هستند در ذهن مشتریان می‌مانند و به ندرت پیش می‌آید که از خاطر مردم بروند همیشه سعی کنید لوگویی که طراحی می‌کنید ساده باشد. فراموش نکنید که نباید از جزئیات زیاد در طراحی لوگو خود استفاده کنید چراکه بیان‌کردن جزئیات در طراحی لوگو موجب پیچیده شدن آن می‌شود و درنهایت اگر مشتری آن را ببیند نه‌تنها جذب آن نمی‌شود بلکه پس از گذشت مدت زمانی از خاطرش خواهد رفت درصورتی که اصل اساس طراحی لوگو باید بر مبنای این باشد که هیچ‌وقت از ذهن مردم پاک نشود. برای مثال در خارج از کشور هر شخصی که لوگوی M را ببیند متوجه می‌شود که این لوگو نشان‌دهنده رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌ دونالد است درواقع غیر ممکن است که شخصی این لوگو را از یاد ببرد. این مسئله درباره شما هم صدق می‌کند. آیا شما لوگوی کمپانی اپل را از یاد می‌برید؟ آیا شما لوگوی کمپانی فیسبوک را از یاد می‌برید؟ مطمعنا پاسخ تمامی این سوالات خیر است. اما چرا؟ به دلیل سادگی بی‌نظیری که در طراحی این لوگوها به‌کار رفته است هیچ‌وقت آن‌ها را فراموش نخواهید کرد.

1e06cec7e7162fc2db54c68fbf5f0d53 1 300x300 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول) 7d42e1e162082f993f27309cda1d8bda 300x210 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول) 23dabe90dfaadb4565540727fdaa054a 300x300 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول) d3adffcc9058a20c1b9866413892cb81 300x157 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول)

لوگو برند خود را در سایزهای مختلف طراحی کنید

برخی از کاربران فکر می‌کنند که لوگو تنها باید براساس یک سایز مشخص طراحی و تولید گردد اما این یک تصور اشتباست چراکه قرار است پس از طراحی لوگو از آن بر روی محصولات، در وب‌سایت، بر روی آگهی‌های تبلیغاتی برند و یا کمپانی موردنظر استفاده شود. از این‌رو آن نمونه‌ای از لوگو که بر روی محصولات آن کمپانی زده می‌شود باید دارای یک سایز منحصربه‌فرد باشد و سایر نمونه‌‌های لوگو که در جاهایی دیگر مانند وب سایت و آگهی‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز باید دارای سایزهای منحصربه‌فرد باشند. بنابراین قبل از اینکه بخواهید لوگویی برای برند خود طراحی کنید ابتدا باید مشخص کنید که قرار است از آن لوگو در چه جاهایی استفاده کنید، مطمعنا اگر وب سایت دارید باید از آن در وب سایت خود استفاده کنید و یا اگر برند شما در زمینه طراحی و فروش محصولات فعالیت می‌کند باید از لوگو بر روی محصولات خود نیز استفاده کنید و همچنین از آن در بالای فاکتورهایی که زده می‌شود نیز استفاده کنید از این‌رو لوگو خود را باید در سایزهای مختلف متناسب با تمامی مواردی که می‌خواهید از آن استفاده کنید به شکل ساده طراحی کنید. رعایت‌کردن سادگی در طراحی لوگو در این زمینه نیز صدق می‌کند چراکه اگر از نمایش جزئیات در طراحی لوگو برند خود استفاده کنید و بخواهید آن لوگو را در اندازه کوچکی طراحی کنید تا در وب سایتتان قرار دهید جزئیات به‌خوبی دیده نمی‌شوند و همین مسئله موجب می‌شود چهره لوگوی شما زشت به‌نظر برسد. اما اگر تنها از یک حرف و یا یک طرح ساده استفاده کنید می‌توانید لوگوی برند خود را در سایزهای مختلفی از کوچک تا بزرگ به‌راحتی طراحی کنید.

apple logo 27806 300x173 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش اول)