وبلاگ

نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله در زمینه نکات حائز اهمیتی که باید در طراحی لوگو رعایت شوند به ساده‌بودن و همچنین طراحی لوگو در سایزهای مختلف اشاره کردیم در ادامه این مقاله نیز به سایر نکات حائز اهمیت در زمینه اشاره خواهیم کرد.

تناسب بین طول و عرض طرح لوگو را جدی بگیرید

یکی از نکاتی که در طراحی لوگو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، برقراری تعادل بین طول و عرض لوگو است. هیچ کاربر، مخاطب و مشتری دوست ندارند لوگویی را مشاهده کند که طول و عرض آن با یکدیگر تناسب ندارند به‌گونه‌ای که یا طول آن لوگو بیشتر از عرض آن باشد و یا برعکس عرض آن لوگو بیشتر از طول آن باشد. البته منظور ما از برقراری تناسب بین طول و عرض در طراحی لوگو این نیست که قرینه‌سازی دقیقی انجام دهید و بیشترین زمان خود را بر روی این مسئله بگذارید، بلکه منظور ما این است که تا جایی که می‌توانید تلاش کنید تا تناسبی میان طول و عرض لوگوی برند شما وجود داشته باشد چراکه در غیر این‌صورت هرچه قدر هم که طراحی آن ساده و زیبا باشد در نظر مخاطب زیبا زیبا به‌نظر نمی‌رسد.

97a9274e2ba8d34589a5a65b501926d8 1 300x250 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم)

در طراحی ترکیبی لوگو، هر یک از اجزا را به‌صورت جداگانه طراحی کنید

همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره کردیم طراحی لوگو از تکنیک‌های مختلفی برخوردار است از این‌رو دست طراحان و یا گرافیست‌ها برای طراحی لوگو باز است. برخی از تکنیک‌های طراحی لوگو که بارها به آن‌ها اشاره کردیم شامل: طراحی تخت، طراحی دست‌ساز، طراحی با استفاده از فضای منفی، طراحی با استفاده از حروف و طراحی متحرک می‌باشد. تکنیک‌های طراحی تخت و طراحی دست‌ساز که در مقالات قبلی به طور کامل به آن‌ها اشاره کردیم به شما این اجازه را می‌دهند که از یک طرح به همراه یک نوشته در پایین آن استفاده کنید. اگر شما هم تمایل داشته باشید تا طراحی لوگو شما به‌گونه‌ای متشکل از یک طرح گرافیکی و اسم برند شما باشد بهتر است که هر یک از این اجزا را به‌طور مجزا طراحی کنید و در آخر آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید. درواقع طراحی هر یک از اجزا به‌طور جداگانه و درنهایت قراردادن هر یک از آن اجزا در کنار یکدیگر برای کامل کردن طرح، عملکرد طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای است که ما به شما هم پیشنهاد می‌کنیم که درصورت طراحی لوگویی که ترکیبی از یک طرح گرافیکی و یک اسم است از این روش استفاده کنید.

1edaf06748d880a76fd0731cae9edb18 300x300 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم)

در طراحی لوگو به اساس کسب‌و‌کار برند توجه کنید

قبل از اینکه دست به طراحی لوگو بزنید باید بدانید که اساس طراحی لوگو دقیقا چیست؟ و دقیقا می‌خواهید بر چه اساسی لوگو طراحی کنید؟ توجه داشته باشید که طراحی لوگو باید براساس، پایه و ریشه یک برند یا کسب‌و‌کار باشد. شما نباید در طراحی لوگو برند خود یکی از محصولاتتان را به نمایش بگذارید و یا به معنای بهتر نباید لوگویی طراحی کنید که براساس یکی از محصولات و خدماتی که شما ارائه می‌دهید باشد. چراکه مطمعنا زمانی خواهد رسید که دیگر آن محصول را ارائه نخواهید داد و یا محصول دیگری را جایگزین آن می‌کنید و یا مطمعنا زمانی می‌رسد که آن خدمت را ارائه ندهید و کاری دیگر را جایگزین آن می‌کنید از این‌رو شما نباید در طراحی لوگو اساس کار را نمایش یکی از محصولات و یا یکی از خدمات برند خود قرار دهید بلکه باید در طراحی لوگوی مورد نظر به اساس و ریشه خود برند و یا کمپانی توجه کنید.

c6d67d72b1d7e620f284df48a78e235f 300x199 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم) 1e06cec7e7162fc2db54c68fbf5f0d53 1 300x300 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم)

انتخاب رنگ لوگو باید آخرین اولویت باشد نه اولین اولویت

لزومی ندارد که قبل از طراحی لوگو به انتخاب رنگ و نحوه رنگ‌بندی آن فکر کنید. چراکه انتخاب رنگ و نحوه رنگ‌بندی لوگو آخرین گزینه‌ای است که پس از طراحی کامل لوگو باید به آن اهمیت بدهید بنابراین در ابتدای طراحی لوگو به چنین مواردی که بیخودی ذهن شما را به خود مشغول می‌کنند و درنتیجه مانع از این می‌شوند که ایده خوبی در زمینه طراحی لوگو به ذهن شما برسد خودداری کنید. ابتدا تمرکز خود را بر روی پیداکردن اساس طراحی لوگو بر مبنی اساس کسب‌و‌کار برند خود بگذارید، سپس تمامی تمرکز خود را به دادن ایده‌ای جدید در زمینه طراحی لوگو، پیاده‌سازی آن بر روی کاغذ، پیاده‌سازی آن در نرم‌افزاری مخصوص گرافیکی و درنهایت انتخاب رنگ و نحوه رنگ‌بندی لوگو بگذارید.

لوگوی خود را در معرض دید قرار دهید

فرض کنید براساس تمامی نکات حائز اهمیتی که در این مقاله و مقاله قبلی به آن‌ها اشاره کردیم لوگوی مناسبی را برای برند خود طراحی کردید و در این امر کاملا موفق بوده‌اید. اکنون سوال مهمی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که چگونه لوگوی طراحی‌شده خود را به مردم نشان دهیم تا در ذهن آن‌ها بماند به‌گونه‌ای که هر بار با دیدن لوگوی شما متوجه شوند که آن لوگو متعلق به برند شما است؟ پاسخ این سوال تنها یک جمله است ” لوگوی خود را در معرض دید قرار دهید ” اما چگونه؟ پس از اینکه لوگوی خود را در سایزهای متعددی متناسب با جاهایی که قصد استفاده از آن را دارید طراحی کردید، از آن در وب سایت‌هایی با تعداد کاربران زیاد به‌ویژه در وب سایت خودتان، در شبکه‌های اجتماعی، بر روی محصولات، بر روی بنرها و … استفاده کنید تا لوگو برند شما توسط تعداد کاربران زیادی دیده شود.

7461384360b9e3d374a55cd935af6c13 300x240 - نکات حائز اهمیت در زمینه طراحی لوگو (بخش دوم)