وبلاگ

همه چیز درمورد موشن گرافیک

موشن گرافیک چیست؟

طراحی میتواند گونه های مختلفی داشته باشد، موشن گرافیک از دو واژه موشن که به معنای حرکت و گرافیک به معنای تصاویری که معمولا با برنامه‌های گرافیکی همراه است ساخته شده است. موشن گرافیک‌ها معمولا میتوانند با صدا هم ساخته شوند موشن گرافیک‌ها در ساخت تیز تبلیغاتی، انیمیشن‌های دو بعدی و برنامه‌های آموزشی کاربرد‌های بیشتری دارد.

e613212546d6c27600379a26cd601365 300x225 - همه چیز درمورد موشن گرافیک

در چه زمینه‌هایی از موشن گرافیک استفاده می‌شود؟

  • در وب سایت‌ها بیشتر استفاده میشود چون نمای گرافیکی خاصی برای طراحی وب سایت شما دارد.
  • در فیلم‌ها و سینماها برای جلوه‌های ویژه تلوزیونی کاربرد دارد.
  • در شبکه‌های اجتماعی که رسانه‌ای قدرتمند برای کسب و کار است استفاده میشود.
  • در تبلیغات از موشن گرافیک استفاده می‌شود چراکه تاثیر بسیار زیادی در ارائه محصول و خدمات مورد نظر دارد.

همه‌ی طراح‌ها میتوانند از تصاویر متحرک برای سایت و موارد گرافیکی استفاده کنند حتی طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری از استفاده موشن گرافیک محروم نیستند. اما با پیشرفت تکنولوژی‌های جدید در زمینه‌های مختلف هم میتواند کاربرد‌های مهمی  داشته باشد.

همانطور که می‌داندی تصاویر متحرک شاید افکار خلاقانه یک طراح یا فیلم ساز را نشان میدهند که شاید هیچوقت قابلیت اتفاق افتادن را نداشته باشد. این طراحی‌ها خیلی میتوانند تاثیرگذارتر از تصاویر ثابت و بی‌حرکت باشند از این‌رو دارای محبوبیت‌های بیشتری در زمینه اپلیکیشن‌ها، وب سایت‌ها و فیلم‌ها می‌باشند.

وظیفه طراح موشن گرافیک چیست و چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

طراح باید با جلوه‌های بصری و انیمیشن کاملا آشنایی داشته باشد و ایده‌های خلاقانه‌ بیشتری را در این زمینه تولید کنند. به کمک طراحی موشن گرافیک به فیلم‌سازها این امکان داده می‌شود که تیتراژ آغازی و پایانی خلاقانه و متفاوتی داشته باشند و فقط یک صفحه سیاه نباشد که متن‌ها روی آن حرکت کنند. همچنین استفاده از این طرح‌ها در وب سایت‌های پیشرفته هر روزه درحال رشد است بنابراین طراحان موشن گرافیک با استفاده از ایده‌های هنری کمک بسیاری در این زمینه میکنند. علاوه‌بر این طراحان گرافیک باید با تکنیک‌های بصری و انیمیشن و همچنین تکنیک‌های سینمایی و فیلم‌سازی آشنایی لازم را داشته باشند تا بتوانند برای ساخت تیزرها و آثار سینمایی استفاده پرکاربردی داشته باشند.

fba7c713a78dc212c5f53aab264d2166 300x225 - همه چیز درمورد موشن گرافیک

موشن گرافیک در چه فضاهایی استفاده میشود ؟

  • موشن گرافیک برحسب نوع تصاویری که خلق میکند میتواند در ساخت فیلم‌های مختلف و ساخت برنامه‌های موبایل بیشتر استفاده شود.
  • موشن گرافیک در تمام پلتفرم‌های دیجیتالی دیده میشود.
  • موشن گرافیک‌ها یک عصر مدرن در زمینه برنامه‌های تلوزیونی، برنامه‌های موبایل و وب‌سایت‌ها ایجاد کرده‌اند و همین تصاویر متحرک در رسانه‌های مختلفی کاربردهای متفاوتی دارد.

برای طراحی موشن گرافیگ چه پیش زمینه هایی لازم است؟

قبل از آنکه مهارتی برای طراحی داشته باشید داشتن علاقه و استعداد تاثیر مهمی بر روی کار شما میگذارد برای همین باید فکری آزاد داشته باشید که بتوانید یک ایده یا خلاقیتی از خود نشان دهید. شما باید قبل از اینکه طرح مورد نظر را در نرم‌افزارهای مختلف کامپیوتری بکشید طرح مورد نظر را در کاغذ پیاده‌سازی کنید این روش خیلی کمک میکند که شما کیفیت و مشکلات طرح خود را تشخیص دهید و بعد به مرحله‌ی پیاده‌سازی قدم بگذارید. قطعا برای طراحی موشن گرافیک‌ها داشتن مهارت در زمینه‌ی کار با نرم‌افزار لازم است اما قبل از طراحی به کمک کامپیوتر داشتن مهارت‌های هنری و بصری بسیار مهم و ضروری است.

14efcc1ff7523326e6c168c4c0a1d871 300x225 - همه چیز درمورد موشن گرافیک

باید با مفهوم رنگ در طراحی موشن گرافیکی آشنا باشید چون ترکیب رنگ‌ها در کنار هم به تنهایی میتواند بیشترین تاثیر‌گذاری را داشته باشد. باید اطلاعات کاملی از روانشناسی رنگ‌ها داشته باشید و بدانید از چه رنگی در چه زمینه‌ای استفاده کنید که تاثیر بیشتری داشته باشد شما باید ایده‌ها و خلاقیت‌هایی که دارید با رنگ‌ها بیان کنید درواقع پالت رنگ شما نشان‌دهنده افکاریست که در ذهن خود دارید.

نرم‌افزارهای مخصوص طراحی موشن گرافیک

  • افترافکت: به کاربران امکان ساخت انیمیشن‌های دو بعدی یا سه بعدی همراه با صدا را میدهد این نرم‌افزار ساخت شرکت Adobe میباشد که با دیگر برنامه‌ها و نرم افزارهای این شرکت تفاوت بسیاری دارد.
  • فوتوشاپ: قابلیت‌هایی خیلی بیشتر از ویرایش عکس دارد ولی نیاز به آموزش در زمینه‌های لازم را دارد. بیشتر طراحان موشن گرافیک از این نرم‌افزار برای اینجاد طرح‌های دو بعدی و سه بعدی استفاده میکنند چون نسبت به افترافکت محیط کاربری راحت‌تری دارد. در حالی که برخی از کاربران به اشتباه فکر می‌کنند نرم‌افزار افترافکت از فوتوشاپ گسترده‌تر است اما باید بگوییم که این تفکر کاملا اشتباه است چراکه نرم‌افزار فوتوشاپ هم دارای محیط کاربری لذت‌بخش و آسان‌تری است و هم اینکه امکانات ویژه‌ای را برای طراحی آبجکت‌های مختلف برای کاربران فراهم می‌کند درحالب که نرم‌افزار افترافکت در ساخت آبجکت محدودیت‌های بیشماری را برای کاربران ایجاد می‌کند به‌گونه‌ای که کاربران برای کار با این نرم‌افزار باید تمام آبجکت‌های خود را در فوتوشاپ طراحی کنند و سپس آن‌ها را به داخل نرم‌افزار افترافکت Import کنند درصورتی که می‌توان در همان نرم‌افزار فوتوشاپ هم به طراحی آبجکت پرداخت و هم اینکه طرح‌های گرافیکی متعدد و خلاقانه‌ای را ساخت. فتوشاپ امکان استفاده از عکس‌های خیلی بزرگ و برش عکس‌ها برای طراحی موشن گرافیک را ایجاد میکند. فتوشاپ هم ساخت شرکت Adobe است.
  • Cinema 4D: یک برنامه مدل‌سازی برای انیمیشن و طراحی‌های سه‌بعدی به بالا هست این نرم‌افزار با افترافکت سازگاری و تعامل دارد.