وبلاگ

چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

در مقاله قبلی اشاره کردیم که هدف از طراحی لوگو چیست و چرا یک برند باید لوگو داشته باشد؟ علاوه‌بر این به برخی از نکات طراحی لوگو شامل: داشتن حس خوب به لوگویی که طراحی می‌کنید، صرف هزینه مناسب برای طراحی لوگو و توجه به اساس و ریشه کسب‌و‌کار هنگام طراحی و ساخت لوگو اشاره کردیم. در ادامه این مقاله نیز به سایر نکات حائز اهمیت در طراحی و ساخت یک لوگو اشاره خواهیم کرد.

  • طراحی لوگو هرچه ساده‌تر بهتر

احتمالا با دیدن این عنوان باز هم تعجب کرده‌اید، اما این جمله که ” طراحی لوگو هرچه ساده‌تر بهتر ” کاملا درست است اما می‌پرسید چرا؟ لوگویی که از طراحی ساده‌ای بهره‌مند باشد راحت‌تر بخاطر سپرده می‌شود و در ذهن می‌ماند از این‌رو هرچه لوگوی برند شما ساده‌تر طراحی شده باشد مشتریان و مخاطبان شما راحت‌تر آن را درک می‌کنند و بهتر آن را بخاطر می‌آورند به‌گونه‌ای که اگر لوگوی برند شما را در هرجایی و بر روی هر محصولی ببینند سریع می‌توانند بفهمند که آن لوگو برای برند شماست و آن محصول نیز متعلق به برند شما می‌باشد. برای اینکه بیشتر به صحت و درستی این حرف پی‌ببرید لازم است نیم‌نگاهی به لوگوهای برندهای برتر در جهان بیاندازیم.

به لوگوی فیسبوک توجه کنید، یک پس‌زمینه آبی رنگ که دارای حرف f سفید رنگ در وسط آن است. درواقع لوگوی این برند تنها به یک حرف f خلاصه شده است که همیشه در خاطر کاربران است.

367fb3f1c4f0b7baee0f3e5f3a913e78 300x300 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

حتی اگر به لوگوی کمپانی اپل نیز توجه کنید می‌بینید که لوگوی این کمپانی تنها یک سیب گاز زده است که متناسب با اسم این برند طراحی شده است که در عین سادگی هم زیبا و هم جذاب است.

41529ffb3254f300bb9078013d73e74a 169x300 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که لوگوی برند خود را به صورت کاملا ساده طراحی کنید تا در ذهن مخاطبان و مشتریانتان بماند و هیچ‌گاه فراموش نشود. برای طراحی یک لوگوی ساده باید از قراردادن همه جزئیات کسب‌و‌کارتان در طراحی لوگو بپرهیزید.

  • طراحی لوگو باید با برند مرتبط باشد

نکته دیگر که در طراحی لوگو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ارتباط میان لوگو با برند است. به‌گونه‌ای که شما باید بتوانید لوگویی طراحی کنید که به نوع کسب‌و‌کار و یا برند شما مرتبط باشد و حداقل تناسبی بین آن‌ها وجود داشته باشد. چراکه درصورت نبود هیچ‌گونه ارتباطی میان برند و لوگو در آینده در زمینه برندسازی دچار مشکل خواهید شد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که لوگوی کسب‌و‌کار خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که با برند شما و اساس کارتان در ارتباط باشد.

 968e038077a62a6e283291c7261d761f 300x300 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

1e06cec7e7162fc2db54c68fbf5f0d53 300x300 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

  • لوگو کپی‌شده ، فاقد ارزش

به هیچ‌وجه از لوگو برندهای دیگر به‌ویژه برندهای رقبای خود کپی‌برداری نکنید، همیشه تلاش کنید کاری که انجام می‌دهید منحصربه‌فرد و خاص باشد تا ارزش بالایی داشته باشد. با کپی‌کردن طرح لوگوی سایر برندها نه‌تنها در کسب‌و‌کارتان بلکه در فروش محصولاتتان نیز موفق نخواهید شد. علاوه‌بر این چهره برند شما در نظر مخاطبان و مشتریانتان خراب می‌شود، حتی اطمینان آن‌ها نسبت به شما و برندتان سلب خواهد شد بنابراین از هرگونه کپی‌برداری در این زمینه خودداری کنید و به صورت منحصربه‌فرد به طراحی لوگو برای برند خود بپردازید.

Untitled 11 474x333 300x211 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

DZwNbPfWsAAPiOI 300x150 - چرا باید برای برند خود لوگو داشته باشیم؟ (بخش دوم)

  • طراحی لوگوی اولیه را خیلی جدی نگیرید

این جمله که ” طراحی لوگو اولیه را خیلی جدی نگیرید” مختص استارتاپ‌های نوپا است، نه برندها و کسب‌و‌کارهای درحال توسعه و بزرگ. چراکه همیشه اولین لوگویی که توسط استارتاپ‌های نوپا طراحی می‌شود خیلی جدی گرفته نمی‌شود البته این گفته به این معنا نیست که اگر یک استارتاپ نوپا هستید اصلا لوگو طراحی نکنید، بلکه به این معنا است که لوگو طراحی کنید اما بیشترین توجه و وقت خود را بر روی طراحی لوگوی ابتدایی خود نگذارید. و به‌جای صرف انرژی بسیار زیاد بر روی طراحی لوگو اولیه و یا صرف هزینه بسیار زیاد برای آن، یک لوگو ساده و ارزان‌قیمت طراحی کنید. اما زمانی که استارتاپ نوپا شما از حالت ابتدایی و نوپا کم کم به استارتاپی در حال توسعه و بزرگ تبدیل شد بیشترین زمان و توجه خود را برای طراحی آن بگذارید چراکه وقتی کسب‌و‌کار شما توسعه پیدا می‌کند دقیقا زمانی است که شما و برندتان دیده می‌شوید از این‌رو باید لوگویی جذاب و در عین حال جذاب داشته باشید تا بتوانید بین مردم و مشتریانتان به‌ چشم بیایید و از آن پس از لوگوی خود بر روی تمامی محصولاتتان استفاده کنید تا در یاد و خاطر همه مردم و مشتریانتان باقی بمانید. البته همانطور که در مقاله قبلی نیز به این مسئله اشاره کردیم بهتر است به تعداد دفعات بالا از تغییرات اساسی در طراحی لوگو خود استفاده نکنید. مطمعنا این احتمال وجود دارد که بخواهید لوگوی خود را تغییر دهید ولی بهتر است تنها یک الی ۲ بار تغییرات اساسی در آن بدهید ولی بیشتر از ۲ بار این‌ کار را نکنید به این دلیل که طرح لوگوی شما در ذهن مردم و مخاطبانتان باقی خواهد ماند از این‌رو اگر بخواهید دائما در آن تغییرات اساسی بدهید فقط موجب سردرگمی مخاطبان و مشتریانتان می‌شوید.