وبلاگ

چهار مرحله ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی (بخش اول)

 در مقاله ” چهار مرحله ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی ” به بررسی مراحل مختلف ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی پرداخته  می‌شود که در دو بخش ارائه می‌گردد.

 

 نحوی ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی

 

انیمیشن‌ها ویدیوهایی دارای کاراکتر خاص و داستان مشخصی هستند و غالباً به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها می‌پردازند.

ایده اصلی ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی ، تقویت استراتژی فروش شرکت می‌باشد. این باعث می‌شود که آنها بسیار یکتا و در نهایت موثر شود. اما به منظور موفق‌بودن، فرآیند ایجاد کردن نبایستی فقط همه افراد را درگیر کند، بلکه بایستی شفاف و روشن نیز باشد. یکبار که یک مشتری تصمیم بگیرد که یک فیلم توضیحی انیمیشنی بسازد، یک فعالیت باید شروع شود. فرآیند ساختن برای این نوع خدمات می‌تواند اغلب بلندپروازانه باشد و به دلیل مسائل خلاقیت درگیر رویدادهای پیش‌بینی نشده شوند. این شامل تحقیق ایده‌ها، سبک طراحی، توسعه، انیمشن، فیلم‌نامه و غیره باشد.

 

جذابیت یا بن بست در فرایند ساخت

 

گاهی  این فرآیند می‌توانند سرشار از جذابیت و راه‌حل‌های غیرقابل پیش‌بینی در هر مرحله باشد و گاهی می‌تواند به بن‌بست برسد. به دلیل تیمی بودن کار ساخت انیمشن، شما بایستی در هر لحظه با فاکتور انسانی مواجه شوید. اما وظیفه‌ی اصلی ما تحقیق در مورد پیام‌های مشتری، درک‌کردن مخاطبان و توضیح‌دادن به آنها در مورد اینکه شرکت چه می‌کند و چرا آنها اهمیت می‌دهند، می‌باشد.

 

موفقیت فرآیند ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی با داشتن دستور العمل 

 

اما اگر تیم استودیو در خانه، دارای یک دستورالعمل گام به گام باشد و تمامی فرآیند ساخت یک فیلم انیمیشنی را کامل فهمیده باشد، مشتری پشت‌صحنه را نمی‌بیند و ممکن است مقداری تصور غلط و یا مختصری داشته باشد.

اغلب مشتریان در مورد ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی ممکن است دارای تصورغلطی باشند، یا اینکه با این‌گونه نباشد و درک مناسبی از روند تولید یک انیمیشن داشته باشند و یا حتی ممکن است برای آنها دارای اهمیت نباشد و اما در حقیقت، تمامی فرآیند تولید و خلق‌کردن بسیار شفاف و سازمان‌یافته است.

این یک راز نیست که برای ما پیدا کردن یک فرمول کار عالی و کامل، مدتی طول می‌کشد. در زمان‌های گوناگون این ۳، ۱۰ و یا حتی ۱۰ مرحله حساب می‌شود. اما در برخی از نقاط، پس از تعدادی مثال‌ها و انواع گوناگونی از کار با مشتریانمان، ما به شماتیک (طرحواره) کاری موثر و ساده‌ای رسیدیم که می‌تواند هم راحتی و هم قابل فهم بودن برای تمامی افراد درگیر، باشد.

فرآیند تولید شفاف ما شامل ۴ مرحله تدریجی برای تیم و گزینه راحتی نظارت برای مشتری می‌باشد.

 

در مورد ۴ مرحله ارتباطی

 

بنابراین ۴ مرحله‌ی اصلی ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی به صورت زیر می‌باشد:

 • نوشتن فیلم‌نامه[۱]
 • ایجاد فیلم‌نامه‌ی مصور و سبک فریم (چهارچوب)
 • رسم تصویر و ضبط‌ کردن صدا
 • انیمشن‌سازی

تا زمانی‌که فرآیند کار ساخت یک فیلم روشن باشد، تولید هنگامی‌ شروع خواهد شد که تمامی اطلاعات و مفهوم موضوع عمیق پروژه را داشته باشیم. به منظور تولید موفق تمامی مراحل بیان‌شده‌ی بالا، ما نیاز داریم که جزئیاتی را مانند زیر نیاز داریم:

 • چه نوع فیلم توضیحی بایستی باشد؟ (تجاری، دستورالعمل، اجتماعی و یا غیره)
 • هدف اصلی چیست؟ (برای حمله، برای تحصیل، برا اطلاع‌دادن و یا غیره)
 • حالت کلی ویدئو چگونه باید باشد؟ (درام، طنزآمیز، سرگرم‌کننده، جذاب و یا غیره)

ما در شرکت ایران پروموت بصورت دقیق به این سوالات و سوالات مشخص دیگر مشتریان محترم پاسخ داده و درتلاشیم بهترین خروجی در تولید یک فیلم انیمیشنی را، با تعرفه ای مناسب ارائه دهیم.

 

نقش فیلم نامه در تولید یک انیمیشن

 

فیلم‌نامه مغز و روح ویدئو در ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی است و با ساخت آن تا حد امکان موثر می‌باشد. این به دلیل است که چرا ما فیلم‌نامه را بر روی نقاط ضعف مشتری، جزئیات راه‌حل‌های ممکن و نشان‌دادن تمامی سودهای کارکردن با شرکت مشتری متمرکز می‌کنیم.

هنگامی‌که فیلم‌نامه تولید می‌شود، به مراحل بعدی میچسبیم:

 • تحقیق در مورد ایده‌ها
 • طوفان فکری
 • تولید اولین پیش‌نویس
 • بحث با مشتری در مورد فیلم‌نامه

مهم است که تاکید شود که تعدادی فیلم‌نامه‌نویس که بر روی فیلم‌نامه‌ی در دست اقدام، کار می‌کنند اما در نهایت ما فقط بک متخصص را انتخاب می‌کنیم که توصیف ماهیت داستان را با بالاترین دقت حفظ کرده باشد. (مسئله، راه‌حل، چگونگی کار و دعوت به عمل) مهم است طرح شود که مدت زمان فیلم، نقطه‌ی شروع برای نوشتن فیلم‌نامه می‌باشد.

 

فیلم نامه چیست؟

 

فیلم‌نامه فقط متن توضیحی نمی‌باشد و ایجاد آن ازتوضیحات عمیق پروژه شروع می‌شود. ما تمامی نقاط قوت محصول را یاد می‌گیریم که چه حقایقی بایستی روشن شود و بهترین راه برای ارائه‌ی اطلاعات نهایی به مشتری چیست. پس از آن، ما بر روی ایده‌ی کلی، سبک و اوج ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی تصمیم می‌گیریم.

فرمت فایل ویدئو با مشتری بحث می‌شود و بر اساس نظر اصلی وی خواهد بود. کار ما سفارشی کردن ویدئو و ایجاد ارتباط احساسی قوی با مخاطبین مشتری است. ما سعی می‌کنیم که این ویدئو را نه تنها جذاب برای تماشا باشد، بلکه نمایش دادن علم مشکلات مشتری و راه‌های حل می‌باشد.

شما در بخش دوم این مقاله با چهار مرحله از ساخت یک فیلم توضیحی انیمیشنی آشنا خواهید شد.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

[۱] Script