وبلاگ

چگونه بازاریابی احساسی می‌تواند به برندسازی شما کمک کند(بخش اول)

 شما در مقاله “چگونه بازاریابی احساسی می‌تواند به برندسازی شما کمک کند” با نقش احساسات در ایجاد برند و در پی آن یک بازاریابی درست آشنا خواهید شد.

تبلیغات احساسی چیست؟

شاعر، خواننده و فعال حقوق مدنی آمریکایی مایا آنجلو[۱]زمانی گفت:

“آنها ممکن است نام شما را فراموش کنند، اما هرگز فراموش نمی‌کنند در آنها چه احساسی بوجود آوردید”.

درحالیکه این نقل‌قول برای تمام تعاملات روزمره صادق است، اما همچنین گویای رویکرد برندها به کارزارهای بازاریابی و چگونگی واکنش مصرف‌کنندگان به آنهاست.

خواه واکنش احساسی خشم، لذت، ترس، یا دیگر انواع اینگونه احساسات باشد، مصرف‌کنندگان احساسی که تبلیغات شما در آنها برانگیخته است را از یاد نخواهند برد.

تبلیغات احساسی چیست؟ راهی است که بازاریابان از طریق آن به مخاطبان خود بواسطه‌ی برانگیختن یک حس خاص نزدیک می‌شوند تا در مورد اهداف برندسازی شان آگاهی دهند.

ما در شرکت ایران پروموت می‌توانیم با تولید یک موشن گرافیک احساسی برند شما را به بهترن صورت معرفی کنیم.

عقیده‌ی هاب‌اسپات بازاریابی احساسی

به‌عقیده‌ی هاب‌اسپات[۲] “بازاریابی احساسی به تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی اشاره دارد که در درجه‌ی اول از احساسات به منظور وادار کردن مخاطبان به توجه کردن، به‌خاطر سپردن، به‌اشتراک گذاشتن، و خریدن استفاده می‌کنند”.

ایجاد کردن این احساسات در مصرف‌کنندگان‌تان  برای برندسازی می‌تواند به برندتان کمک کند تا محبوبیت و وفاداری را میان مشتریان‌تان افزایش دهد. اما چگونه شما از این فن در راهبرد برندسازی تان استفاده می‌کنید؟ این پست بعنوان بهترین رهنمود برای بازاریابی احساسی به شما نشان خواهد داد که چگونه با استفاده از این فن در کسب‌وکارتان اعمال نفوذ کنید.

شناخت علم بازاریابی احساسی

احساسات مختلف واکنش‌های مختلفی را برمی‌انگیزانند، و فهمیدن اینکه کدام از یک احساسات را شما به منظور برانگیختن یک واکنش می‌خواهید تحریک کنید در ساختن یک تبلیغ و برندسازی بسیار مهم است. وقتی به رسانه‌های اجتماعی می‌رسد، خوشحالی احساسی است که موجب به‌اشتراک گذاشتن اجتماعی می‌شود.

جوناه بِرگر[۳]در کتاب خود به‌نام واگیردار: چرا چیزها محبوب می‌شوند[۴] توضیح می‌دهد که کاربران تمایل به‌اشتراک گذاشتن چیزها در یکی از دو طرف طیف دارند. در اغلب موارد کاربران مقاله‌ها و ویدیوهایی را به‌اشتراک گذاشتند که هیجان‌انگیز یا خنده‌دار بودند.

از طرف دیگر کاربران همچنین محتوایی را به اشتراک گذاشتند که آنها را خشمگین یا مضطرب می‌کرد، اما محتوایی را که صرفا آنها را ناراحت می‌کرد به‌اشتراک نگذاشتند. با این وجود هر چه پُست اجتماعی مثبت‌تر باشد، احتمال به‌اشتراک گذاشتن آن بیشتر است.

بازاریابی عصبی و برندسازی

اگر بخواهیم به علم قضیه بپردازیم، یعنی بازاریابی عصبی[۵]، ماده‌ی شیمیایی اکسی‌توسین یک پیام‌رسان عصبی در مغز است که اغلب به‌نام هورمون عشق شناخته می‌شود و نقشی حیاتی در چگونگی واکنش کاربران به محتوا دارد. یک مطالعه به رهبری دکتر پال زَک[۶]در مدرسه‌ی عالی کلرمونت[۷] در کالیفرنیا نشان داد که:

“افرادی که به آنها اکسی‌توسین داده شد ۵۶% بیشتر به خیریه‌های خدمات عمومی کمک مالی کردند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه که اکسی‌توسین دریافت کردند همچنین گزارش دادند که تبلیغات باعث می‌شوند آنها بیشتر احساس همدردی کنند”.

این دکتر نتیجه می‌گیرد که “این تحقیق نشان می‌دهد که تبلیغ‌کنندگان از تصاویری استفاده می‌کنند که موجب می‌شوند مغز ما اکسی‌توسین ترشح کند تا افراد به یک محصول یا برند اعتماد کنند، و از اینرو فروش را افزایش دهند.”

این آمارهای بازاریابی احساسی نشان می‌دهد که درحالیکه احساس خوشحالی سبب ترویج به‌اشتراک گذاشتن اجتماعی می‌شود، احساسات همدردی و اعتماد واکنش متفاوت کاربران را موجب می‌شوند.

در این مورد این احساسات منجر به بخشش مالی بیشتر برای تبلیغات شده و این احساس خاص می‌تواند توسط سازمان‌های غیرانتفاعی که بدنبال خیّرین هستند مورد استفاده قرار گیرد.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

[۱] Maya Angelou

[۲] هاب‌اسپات (HubSpot) یک شرک توسعه دهنده نرم‌افزار برای بازاریابی ربایشی است.

[۳] Jonah Berger

[۴] Contagious: Why Things Catch On

[۵] بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ (neuromarketing) عبارت است از کاربرد ابزار، دست‌آوردها و آزمون‌های برآمده از رشته‌های علمی روان‌شناسی و علوم مغز و اعصاب و عصب‌شناسی به منظور اندازه‌گیری و سنجش واکنش‌های زیستی در مواجهه با محرک‌های بازاریابی.

[۶] Paul Zak

[۷] Claremont Graduate University