وبلاگ

چگونه بازاریابی احساسی می‌تواند به برندسازی شما کمک کند(بخش دوم)

در ادامه مقاله “چگونه بازاریابی احساسی می‌تواند به برندسازی شما کمک کند” به بررسی نحوی استفاده از بازاریابی احساسی برای برند سازی می پردازیم.

 

کسب‌وکارها در کجا می‌توانند از بازاریابی احساسی به منظور برندسازی استفاده کنند؟

 

انتخاب اینکه کدامیک از احساسات را می‌خواهید به موجب تبلیغا‌ت‌تان برانگیزانید به اندازه‌ی انتخاب یک لوگو یا طراحی وبسایت مهم است، چرا که تعیین می‌کنید چگونه می‌خواهید برای مخاطب هدف خود جذابیت داشته باشید.

بخاطر داشته باشید که انتخاب رسانه‌ی انتقال پیام نیز به‌همان اندازه مهم است. برای ده‌ها برند، ویدیو رسانه‌های اجتماعی یکی از برترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ است، و همچنین رسانه‌ی منتخب بسیاری از شرکت‌ها نیز شده است که بیشتر ویدیوهای استفاده شده در بر دارنده نکات بازاریابی احساسی بوده است .

بعنوان مثال گرچه این تبلیغ بحث‌برانگیز بود اما کارزار تبلیغاتی “فقط انجامش بده”[۱] نایکی[۲] بهمراه کالین کپرنیک[۳] بخوبی مورد استقبال مخاطبان اصلی این شرکت قرار گرفت.

 

اعتراضات مسالمت‌آمیز

 

بازیکن سابق فوتبال آمریکایی بدلیل اعتراضات مسالمت‌آمیزش در طول پخش سرود ملی برعلیه تبعیض نژادی شناخته شده است. بجای ایستادن که عمل مرسوم هنگام پخش سرود ملی است، او ابتدا شروع به نشستن و سپس با یک زانو نشستن کرد. عمل او توسط لیگ ملی فوتبال آمریکا توهین‌آمیز تلقی شد و سرانجام قرارداد او فسخ شد در واقع او از یک روش بازاریابی احساسی استفاده کرد.

این روایت بخصوص، داستانی قدرتمند بود که نایکی از آن برای رسانش ارزش‌هایش بعنوان شرکت استفاده کرد وبا استفاده از بازاریابی احساسی بطور همزمان از طریق تبلیغات بیلبورد، ویدیو و ویدیو در رسانه‌های اجتماعی آگاهی در مورد برند خود را نیز افزایش داد.

اما در مورد موثر بودن این تبلیغ، این کارزار درآمد نایکی را در ربع دوم سال ۲۰۱۸ تا ۱۰% افزایش داد، و اشاره به نایکی در رسانه‌های اجتماعی را تا ۱۳۵% افزایش داد. ممکن است برخی مخالف باشند اما این تبلیغ نایکی الهام‌بخش بود.

این تبلیع که ورزشکاران ابرستاره‌ای مانند لبران جیمز[۴] و سرینا ویلیامز[۵] را نیز دربرداشت، با صدای کپرنیک به مخاطبان چنین می‌گفت “نپرسید که آیا رویاهایتان دیوانه‌وار هستند، بپرسید که آیا به اندازه‌ی کافی دیوانه‌وار هستند.”

این کارزار بهترین نمونه‌ی سهم ویدیوی اجتماعی در موثر بودن بازاریابی احساسی است.

 

کسب‌وکارها چگونه می‌توانند از بازاریابی احساسی برای برندسازی استفاده کنند؟

 

وقتی رسانه‌ی انتقال پیام خود را تعیین کردید، اکنون باید تصمیم بگیرید چگونه آن پیام را منتقل کنید.

بازاریابی احساسی را می‌توان به طرق مختلف انجام داد. برای تبلیغ نایکی آنها از تاثیرگذاران[۶] برای الهام‌بخشی روایت استفاده کردند. برای برندهایی مانند بیمارستان نیویورک-پرسبیترین[۷] تبلیغاتشان واقعیت کاری که انجام می‌دهند را بواسطه‌ی شهادت بیماران نمایش می‌دهند.

عبارت تبلیغاتی[۸] چیزهای شگفت‌انگیز اینجا اتفاق می‌افتند[۹] ملهم از کارهای براستی فوق‌العاده‌ی متخصصان سلامت این بیمارستان است. تبلیغ آنها دربرگیرنده‌ی چند بیمار منتخب در فیلمی سیاه‌ و سفید است که داستان خود را از چگونگی آمدن به این بیمارستان و اینکه دکترها و پرستاران توانستند برای آنها چه کنند را روایت می‌کنند.

این داستان‌ها نشان می‌دهند که بیماران از اینکه با کیفیت بالا درمان شده‌اند چقدر قدردان و سپاسگزار هستند. و اما بهترین قسمت آن؟ آن احساسات براستی به بینندگان منتقل می‌شوند.

برای برندهای بزرگ مانند نایکی و بیمارستان نیویورک-پرسبیترین که از بازاریابی احساسی استفاده می‌کنند، آن احساسات نقشی مهم در احساس کاربران هنگام پوشیدن لباس‌های نایکی و در مورد متخصصانی که از آنها مراقبت کردند دارند.

هنگام پوشیدن نایکی احساس توانمندی می‌کنید. وقتی در بیمارستان نیویورک-پرسبیترین هستید احساس امنیت می‌کنید.

 

شما می‌خواهید که کاربران هنگام تعامل با برندتان چه احساسی داشته باشند؟ چگونه می‌توانید آن احساس را از طریق محتوای روزمره منتقل کنید؟

 

اگر کسب‌وکار کوچکی دارید که بدنبال اعمال راهبرد بازاریابی احساسی خود هستید، می‌توانید از همین فنون در مقیاسی کوچکتر استفاده کنید.

از تاثیرگذاران محلی که با برند شما اشنا هستند بخواهید پست‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنند که از محصولات و خدمات شما حمایت می‌کند. سعی کنید چند تن از مشتریان دایم‌تان برند شما را در گوگل یا گلس‌دُر[۱۰]نقد کنند. برای ارتباط برقرار کردن احساسی با مخاطبان‌تان نیازی به میلیون‌ها دلار ندارید.

 

رهنمود پایانی در مورد بازاریابی احساسی

 

همه تبلیغات احساساتی را در ما ایجاد می‌کنند. اینکه آیا آن احساسات تعمدی هستند یا خیر کاملا بستگی به برند دارد. بازاریابی احساسی راهی عالی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان‌تان، ایجاد وفاداری در مشتری و بالا بردن آگاهی از برندتان است. این راهی هوشمندانه برای نشان دادن به مخاطبان‌تان است که شما درک می‌کنید آنها که هستند و از کسب‌وکار شما چه می‌خواهند.

 

قبل از آنکه بروید، بیایید با هم آموزه‌های کلیدی این مقاله را مرور کنیم:

 

  • بازاریابی احساسی ابزاری است که از طریق آن بازاریابان بوسیله‌ی برانگیختن یک احساس مشخص مخاطبان‌شان را جذب می‌کنند تا در مورد اهداف برندسازی‌شان آگاهی ایجاد کنند.
  • هر چه یک پُست شادتر باشد، احتمال به‌اشتراک گذاشتن آن بیشتر است.
  • ترشح شیمیایی اکسی‌توسین به ایجاد اعتماد در برند کمک می‌کند و هنگامیکه کاربران احساس همدردی می‌کنند در بدن ترشح می‌شود.
  • از تبلیغات احساسی در ویدیوها، پُست‌های اجتماعی، بیلبوردها و تکیه‌کلام‌ها استفاده کنید.
  • تبلیغ احساسی می‌تواند از طریق داستان‌های تاثیرگذاران، شهادت‌ها، پُست‌های پولی رسانه‌های اجتماعی و حتی نقدهای گوگل منتقل شود.

در پایان لازم به ذکر است؛ شرکت تبلیغات بین الملل ایران پروموت با ارائه خدماتی چون تبلیغات دیجیتال، طراحی سایت و سئو، برند سازی تجاری، تولیدات دیجیتال وتبلیغات مدرن کمپین سازی درکنار شماست.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

[۱] “Just Do It”

[۲] Nike

[۳] کالین راند کپرنیک (Colin Kaepernick) یک بازیکن فوتبال آمریکایی است.

[۴] LeBron James

[۵] Serena Williams

[۶] Influencer

[۷] بیمارستان نیویورک-پرسبیترین(NewYork–Presbyterian Hospital) در زمرهٔ بزرگترین بیمارستان‌های خصوصی در نیویورک و آمریکا به‌شمار می‌رود و از دو مرکز پزشکی متمایز با نام‌های مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و مرکز پزشکی دانشگاه ویل کرنل تشکیل شده‌است.

[۸] عبارت تبلیغاتی یا تگ‌لاین (Tagline) عبارت یا جمله‌ای است که در زمینه‌های گوناگون تجاری، سیاسی، مذهبی و.. به کار می‌رود و فلسفهٔ پشت یک نهاد یا برند را تکرار و یادآوری می‌کند.

[۹] “Amazing Things are Happening Here”

[۱۰] Glassdoor