نمونه کارها

موشن گرافیک معرفی ایران (سلول های بنیادی در ایران)

درحال بارگذاری...

 

موشن گرافیک معرفی ایران (سلول های بنیادی در ایران)

متن موشن گرفیک:

می توان بی اقرار گفت کشف سلولهای بنیادی انقلاب بزرگی در علم پزشکی است، بنظر شماجایگاه ایران در این تکنولوژی کجاست؟

ایران در رشته سلول‌های بنیادی ۱۱۹۰مقاله علمی تولید کرده که از این نظر رتبه ۲۸ جهان و مقام دوم خاورمیانه  را بعد ترکیه در اختیار دارد. پژوهشگاه رویان  در کنار ۶۰  مرکز تحقیقاتی سلولهای بنیادی در کشور ایران،  در زمینه های مختلف  پژوهش و فعالیت می کند. مثلاً :

در زمینه تولید و کشت سلولهای بنیادی جنینی، جز ۱۰ کشور برتر جهان ، در کنار  کشورهایی مانند سوئد، ژاپن، ایالات متحده امریکا، استرالیا، انگلستان، هند،  کره جنوبی و سنگاپور می باشد.

  1. در زمینه شبیه سازی حیوانات، بنیانا اولین گوساله، رویانا اولین گوسفند و حنا اولین بزغاله  شبیه سازی شده خاورمیانه هستند. تاکنون فقط در آمریکا، انگلستان، کانادا و چین شبیه سازی بز انجام شده است .
  2. در زمینه بیماریهای دیابتی ۷۰ درصد از بیماران در مرحله قطع پا درمان شده اند، در بیماری های کبدی ۳۶۵ بیمار و بیماری های پوستی ۲۵۰ بیمار معالجه قطعی شده اند.
  3. در زمینه  استفاده از سلول های بنیادی قلب، ایران دومین کشور جهان پس ازآمریکا است .

بانک سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران سالانه ۴۰۰ پیوند  انجام می‌ دهد که تنها رقیب این مرکز،  مرکز سیاتل  آمریکا  با ۶۰۰ پیوند در سال است.  . این بانک در سال ۲۰۱۰ به نام ISCDPبه بانک جهانی متصل شد. این تکنولوژی بی وقفه  در حال پیشرفت است و  موارد ذکرشده نمونه های کوچکی از پیشرفت های  ایران  می باشد.

شمارا به تحقیق در زمینه پیشرفتهای علمی ایران دعوت می کنم.

 

 

 

 

 

سلولهای بنیادی

ر بدن سه نوع سلول وجود دارد که عبارت هستند از سلول‌های بدنی، سلول‌های بنیادی و سلول‌های زایشی. سلول‌های بنیادی مادر تمام سلول هاست  برخلاف سلول‌های بدنی نه تنها قادر به تکثیر هستند بلکه می‌توانند به انواع سلول‌ها نیز تبدیل و یا تمایز پیدا کنند.

سلول‌های بنیادی را بر اساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. سلول‌های بنیادی جنینی
  2. سلول‌های بنیادی خون بند ناف
  3. سلول‌های بنیادی بزرگسالان

براساس داده‌های اسکوپوس ایران در رشته سلول‌های بنیادی ۱۱۹۰ مدرک تولید کرده که از این نظر رتبه ۲۸ جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.بر این اساس کشورهای آمریکا با تولید ۸۱۳۷۰ مدرک، ژاپن با تولید ۲۱۹۷۹ مدرک، چین با تولید ۱۹۷۰ مدرک، آلمان با تولید ۱۸۸۴۰ مدرک و انگلستان با تولید ۱۵۵۳۷ مدرک کشورهایی هستند که در این زمینه جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این حوزه ترکیه مقام اول منطقه و از کشورهای اسلامی مالزی و مصر و لبنان نیز رتبه‌های سوم، چهارم و پنجم را در جمع کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارند.

در حال حاضر پژوهشگاه رویان در تهران و ۶۰  مرکز تحقیقاتی در سراسر کشور در حوزه سلول های بنیادی به پژوهش می پردازند و حدود  ۳۰۰ متخصص در این زمینه فعالیت می کنند.

حوزه فعالیت محققان ایرانی

محققان ایرانی توانسته‌اند از سلول‌های بنیادی در پیوندهای مغز و استخوان، پوست و ترمیم بافت آسیب دیده قلب استفاده کنند، ایران برای اولین بار در دنیا موفق به تولید چسب بافتی[۳] از خون بندناف شده که به عنوان دارو مورد استفاده قرار میگیرد علاوه براین استفاده از سلول‌های بنیادی در پیوند قرینه چشم، بیماری های کبدی گوارشی، غضروفی، تزریقPRP، تکثیر سلول‌های بنیادی بندناف به‎ ‎منظور درمان سرطان یا صدمات بافت قلب و عصب و سلول‌های سرطان بنیادی جنین از جمله دستاوردهای بزرگ کشور ما در‎ ‎عرصه فناوری‌های نوین است‎.

هم اکنون سلول‌های بنیادین جنینی در کشور به دانشی بومی تبدیل شده است.  ایران از نظر تولید و کشت سلولهای بنیادی جنینی در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد. این جایگاه، ایران را همجوار با کشورهایی مانند سوئد، ژاپن، ایالات متحده امریکا، استرالیا، انگلستان، هند، کره جنوبی و سنگاپور قرار داده است.

 

شبیه سازی حیوانات

شبیه سازی سلول‌های بنیادی در پژوهشکده رویان و اصفهان انجام شده است که در نوع خود بی‌نظیر است.

شبیه سازی حیواناتی چون بز، گوسفند و گوساله در سال‌های اخیر باعث شده ایران در زمینه سلول‌های بنیادی در جمع کشورهای مطرح در این زمینه قرار گیرد. رویانا” نام اولین گوسفند شبیه سازی شده خاورمیانه است که در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۶ در شهر اصفهان متولد شده است. و سه سال و نیم بعد از آن به علت نامعلوم مرد. دانشمندان ایرانی در عین حال موفق به شناسایی و جداسازی سلولهای بنیادی کلیه انسان و کشت و تولید نسوج مختلف کبد در موش شده اند.

دو سال و نیم بعد از رویانا اولین بزغاله به نام حنا متولد شد تاکنون فقط در چند کشور معدود از جمله آمریکا، انگلستان، کانادا و چین شبیه سازی بز انجام شده است وبعد از آن بنیانا اولین گوساله  خاورمیانه با این روش متولد شد ولی متاسفانه چند روز بعد فوت کرد. دومین گوساله خاورمیانه تامینا چند روز بعد از مرگ بنیانا متولد شد و سه روز بعد به علت عوارض تب حاد جان سپرد.

بیماری های دیابتی

دانشمندان ایرانی توانسته اند  در زمینه زخم پای دیابتی، ۷۰ درصد بیمارانی که در مرحله قطع پا بودند با استفاده از سلول درمانی، مانع از قطع عضو در آنها شوند.

بیماریهای گوارشی و کبدی.

با کاربردی کردن سلول درمانی در درمان بیماران کبدی ایران  موفق شده است ۳۶۵ بیمار را درمان کند.

اثرات سلول درمانی در درمان بیماریهای پوستی

در حال حاضر ۲۵۰ بیمار پوستی  از طریق سلول بنیادی  تحت درمان قرار گرفتند این در حالی است که این ۲۵۰ بیمار به هیچ یک از روشها درمان نشدند اما با روش سلول درمانی تحت درمان قرار گرفتند .

دستاوردهای جدید رویان در حوزه سلولهای بنیادی

مرکز تحقیقات سلولهای بنیادی ایران موسسه رویان است که در دامنه کوه های البرز در شمال تهران قرار دارد. این موسسه در سال ۱۹۹۱ به عنوان کلینیک ناباروری تاسیس شده و در سال ۱۹۹۸ به مرکزی رسمی برای تحقیقات سلولهای بنیادی تبدیل شد و تحقیقات خود را در زمینه های سلولهای بنیادی، رویان شناسی، بیماریهای زنان، ژنتیک، آندرولوژی و امراض مسری آغاز کرد.

بیماری های قلبی

 

ایران پس از آمریکا دومین کشور دارای توانایی استفاده از سلول های بنیادی قلب برای درمان نارسایی های قلبی است

سلول درمانی در کودکان مبتلا به بیماری عضلانی قلبی ناشناخته برای نخستین بار در دنیا درحال انجام است،

در مورد بیمارانی که نامزد پیوند قلب بوده اند و بر روی آنها سلول درمانی انجام شده است،  زمان پیوند قلب به تاخیر افتاده  به گونه ای که  این بیماران تاکنون نیازی به پیوند نداشته اند. اما برای اعلام نظر قطعی در مورد رفع نیاز قطعی آنها به پیوند قلب، نیاز به یک بازه زمانی حدود ۲۰ سال داریم

 

بیماری تالاسمی

ایران در درمان تالاسمی و پیوند سلول‌های بنیادی دومین کشور دنیا است و برای نخستین‌بار از آرسنیک ماده اولیه دارویی برای درمان سرطان حاد خون استفاده کرده است

بانک سلول‌های بنیادی از سال ۶۹ تاکنون در حدود ۴ هزار پیوند سلول‌های بنیادی رادر این مرکز انجام داده است یعنی سالی ۴۰۰ پیوند این در حالی است که  از ۳۰ پیوند شروع شده تا به ۴ هزار پیوند رسیده‌ است.

در  مرکز هماتولوژی و مدیکال آنکولوژی سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران سالانه ۴۰۰ پیوند سلولهای بنیادی انجام می‌ شود و تنها مرکز سیاتل در آمریکا می‌تواند با ما رقابت کند و امروز نیز با توجه به برخی کمبودها از نظر امکانات فیزیکی مرکز ما سالانه ۴۰۰ پیوند انجام می‌دهد و مرکز در سیاتل آمریکا در حال رسیدن به ۶۰۰ پیوند در سال است ولی در مجموع ایران یکی از یک درصد مراکز دنیا است که می‌تواند سالی ۴۰۰ پیوند سلولهای بنیادی انجام دهد و در دنیا فقط حدود یک درصد مراکز ‌می‌توانند این پیوندها را انجام دهند.

ایران در حال حاضر  در برخی استان های کشور، شورایعالی سلول های بنیادی را تشکیل داده تا بتواند مراکزی فعال را در این حوزه تاسیس کند ؛

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۳ مرکز سلول های بنیادی در ۳ قطب کشور راه اندازی شده است، در حال حاضر تهران، شیراز و تبریز به صورت متمرکز روی سلول های بنیادی فعالیت می کنند.

بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی

مراحل اولیه راه اندازی بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی شش سال پیش آغاز شد و چهار سال پیش این طرح در دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح شد

سرانجام این بانک به نام ISCDP یا بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی ایران راه اندازی شد. خوشبختانه سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) این بانک به بانک جهانی متصل شد و ایران، بیست و پنجمین کشوری بود که به عضویت بانک جهانی درآمد.

در آن زمان هنوز کشورهای ترکیه، روسیه و چین به بانک جهانی متصل نشده بودند

 

 

سلول‌های بدنی سلول‌های بالغی هستند که در اغلب موارد قادر به تکثیر نبوده و یا در صورت تکثیر تنها می‌توانند سلول‌هایی از نوع خود را تولید نمایند..[۱]

[۲]سلول‌های زایشی در اندام تناسلی قرار گرفته و تنها برای تولید جنین مورد استفاده قرار می‌گیرند

[۳] خاصیت الاستیک، استحکام کششی و چسبندگی بافت چسب فیبرینی پلاسما، آن را روشی مهم در جراحی بای پس قلبی و ریوی، و ترمیم آسیب طحال،کبد،پانکراس، کرده است. در عمل جراحی زیبایی  نیز چسب فیبرینی جایگزین بخیه شده و به کاهش تشکیل زخم و تثبیت پیوند پوست، سوختگی، پلک در چشم پزشکی  مثل ناخونک،سلول درمانی ،شیمی درمانی و ترمیم استخوان و غضروف استفاده می‌شود.

 

3
75 views