نمونه کارها

موشن گرافیک معرفی ایران (ورزش های باستانی ایران)

درحال بارگذاری...

 

موشن گرافیک معرفی ایران (ورزش های باستانی ایران)

 

متن موشن گرفیک:

ورزش های  ایرانیانی

ایرانیان از زمانهای قدیم   به ورزش  اهمیت می دادند ، میخوام چند تا از این ورزش ها رو که شهرت جهانی هم دارند، بهتون معرفی کنم

  1. ورزش کشتی

ورزش کشتی از حدود ۵۰۰۰ هزار سال پیش در ایران وجود داشت. با شناخته شدن این ورزش  در دنیا مسابقات مربوط به آن نیز از سال ۷۰۴ قبل از میلاد به بازیهای المپیک افزوده شد . امروزه کشوری نیست که ورزش کشتی  و جایگاه ایران در این رشته را نشناسد.

  1. ورزش زورخانه ای

حدود ۷۰۰ سال پیش  پوریای ولی  ورزش زورخانه ای را  در ایران بنا کرد، این ورزش   درتاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث یونسکو از سوی ایران ثبت جهانی شد و در سال۲۰۰۴، فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی راه اندازی شد. این ورزش جزو  قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی جهان است

چوگان

چوگان ورزش پادشاهان ایرانی بود،  نزدیک به ۶۰۰سال  قبل از میلاد در ایران شکل گرفت و بعد از آن در هند رواج پیدا کرد، درسال۱۸۶۰ میلادی در انگلیس  متداول شد  و بعد به امریکای جنوبی رفت و  از انجا  به شهرت جهانی رسید. چوگان از سال ۱۹۰۰ میلادی به عنوان یک ورزش به مسابقات المپیک اضافه شد.

  1. کبدی

کَبَدی  یک بازی و ورزش قدیمی  است  ایرانی  است. این رشته امروزه شهرت جهانی دارد.

بغیر از این ۴ مورد، ایران ورزش های باستانی دیگری هم دارد که پیشنهاد می کنم در موردشون بیشتر اطلاعات کسب کنید.

ورزشهای باستان ایران

ایرانیان از دیرباز به ورزش های رزمی و میدانی علاقه وافری داشتند. یکی از اهداف عالی آنها برای پرداختن به ورزش های پهلوانی آماده سازی برای کشتی گرفتن و درافتادن با دشمن بوده است. مانند: درآویختن رستم و دیو سپید، کشتی رستم و سهراب، جنگ بیژن و هومان، جنگ تن به تن بهرام چوبین با سردار رومی و داستان هایی که در داراب نامه، سمک عیار، حسین کرد، فتوت نامه و سایر داستان های عامیانه آمده دلالت بر اهمیت فوق العاه ورزش های باستانی و پهلوانی نزد ایرانیان دارد.

ورزش های زورخانه ای

ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست قدمت این ورزش به اوایل قرن هفتم هجری(حدود۷۰۰ سال پیش) برمی گردد. اولین بار پوریای ولی این ورزش را بنا نهاد.

ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای ، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران بر می‌انگیزد ی. این ویژگی‌های نیکو در قالب شعرها و داستان‌هایی به صورت آهنگین و به همراهی ضرب زورخانه که مهم‌ترین ساز این نوع موسیقی است، برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی مرشد خوانده می‌شود. ورزش کاران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند.
این ورزش  درتاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث یونسکو از سوی ایران ثبت جهانی شد. با استناد به تحقیقات دانشگاه ورزش آلمان واقع در شهر کلن، ورزش زورخانه‌ای را در کتاب اصلی و جلد ویژه ورزش، قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی جهان معرفی می‌شود.

امروزه در تهران ۵۰ زورخانه برقرار است؛ از مهم‌ترین زورخانه‌های پایتخت ایران ورزشگاه شهید فهمیده می‌باشد که میزبان مسابقه‌های کشوری فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای ایران است و به ثبت ملی درآمده است

امروزه مسابقات ورزش باستانی به صورت تیمی صورت می‌گیرد که در آن هر تیم شامل ده نفر می‌باشد(۱مرشد-۸ورزشکار-۱میاندار) که ورزش را با پیچیدگی بسیار زیادی نسبت به ورزش ساده زورخانه انجام می‌دهند.در مسابقه بین المللی با حضور کشورهای بلاروس ، جمهوری آذربایجان ، عراق ، تاجیکستان ، کره جنوبی و دو تیم از ایران در کردستان برگزار شد که ایران موفق به کسب مدال قهرمانی شد . در سال۲۰۰۴، فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به منظور توسعه این رشته در دنیا راه اندازی شد، مقر این فدراسیون در تهران است و هر دو سال یکبار مسابقات قاره ای این رشته برگزار می شود در سال ۲۰۰۹ اولین دوره از مسابقات قهرمانی جهان در شهر پوسان برگزار شد دومین دوره مسابقات قهرمانی جهان ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در جاکارتای اندونزی برگزار  گردید. در این سری از رقابتها حدود ۲۵۹ ورزشکار از ۴۰ کشور دنیا با هم به رقابت می پردازند. تیم ایران متشکل از ۷ نفر ورزشکار زورخانه ای و دو کشتی گیر سنگین وزن پهلوانی بعلاوه یک مربی و یک سرپرست به مصاف رقبای خود رفتند.

در چهارمین دوره جام جهانی زورخانه ایی ۱۱ تیم حضور داشتند که ایران قهرمان شد و بعد از آن آذربایجان دوم و تاجیکستان و افغانستان سوم شدند تیم عراق و بلاروس هم پنجم و ششم

چوگان

این بازی که بازیی پادشاهان ایرانی بود از نزدیک ۶۰۰ قبل از میلاد در ایران شکل گرفت و بعد در هند رواج پیدا کرد درسال۱۸۶۰ میلادی در انگلیس  متداول شد  و بعد به امریکای جنوبی رفت و  از انجا  بهشهرت جهانی رسید.

امروزه بیش از ۷۷ کشور مسابقات و برنامه‌های ویژه چوگان برگزار می‌کنند. چوگان همچنین از جمله ورزش‌هایی است که از سال ۱۹۰۰ میلادی تا سال ۱۹۳۹میلادی به عنوان یک ورزش در مسابقات جهانی المپیک بازی شده و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش‌های جهانی شناخته شده است .

کشتی

از حدود پنج هزار سال پیش کشتی در ایران رواج داشته است  .با رواج کشتی در یونان مسابقات مربوط به آن نیز از سال ۷۰۴ قبل از میلاد به مواد پنجگانه بازیهای المپیک باستان افزوده شد . در قاره پهناور آسیا ورزش کشتی در میان قبایل و ایلات و عشایر همواره رایج بوده و محبوبیت بسیار داشته است اما رواج این ورزش در مغولستان – ژاپن – ایران و هندوستان بیشتر از دیگر مناطق آسیا بوده و هنوز هم هست.

نام کشتی از کمربندی به نام “کُشتی” گرفته شده که پارسیان و زرتشتیان هنگام غروب آفتاب به کمر خود می‌بستند و در برابر کانون آتش به دعا خواندن می‌پرداختند. کشتی گرفتن به معنی کمر یکدیگر را گرفتن است.. این کمربند که زرتشتیان آن را «بندرین» نیز می‌نامند،

نخستین حضور بین‌المللی کشتی ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بود که منصور رئیسی در آنجا به مقام چهارم رسید. اولین حضور تیم ملی کشتی ایران در قهرمانی کشتی جهان هم با حضور تیم ملی کشتی آزاد در اولین دوره رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۵۱ در هلسینکی فنلاند اتفاق افتاد درخشانترین پیروزی ایران، دوبار کسب مقام قهرمانی جهان در سالهای ۱۹۶۱ (یوکوهاما ژاپن) و ۱۹۶۵ (منچستر انگلستان) بوده است. امروزه کشوریی نیست که ورزش کشتی را نشناسد و امروزه ایران جایگاه خوبی در کشتی در جهان دارد.

کبدی

کَبَدی یا زو یک بازی و ورزش است که در ایران و هند وپاکستان رواج دارد. این رشته ورزشی از سال ۱۳۷۵ با عنوان انجمن کبدی (فدراسیون ورزشهای همگانی) شروع به فعالیت نمود و برای اولین بار در سال ۱۳۸۱ در مسابقات قهرمانی آسیا-مردان-شرکت و به مقام سوم این دوره از مسابقات نائل آمد و درسال ۸۲ موفق به کسب مقام اول آسیا در رده جوانان وبزرگسالان و درسال ۸۳ با کسب نایب قهرمانی جهان مدالهای پرارزشی رابه ارمغان آورد در سال ۱۳۸۹ تیم ملی ایران در بازیهای المپیک آسیایی نیز مقام دوم آسیا را کسب نمود. در سال ۱۳۹۳ تیمهای ملی مردان و زنان کبدی ایران در مسابقات آسیایی اینچئون کره جنوبی به مدال نقره و مقام دوم رسیدند. در هر دو رده هندوستان مدال طلا کسب نمود.

غیر از این ورزشها ایرانیان باستان به سوارکاری، شنا و تیراندازی اهمیت زیادی می دادند.

 

 

5
66 views